Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
výmena káblov energetici ssd
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
12. júna 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V historickom centre Banskej Štiavnice dohliada na výmenu podzemných káblov archeológ

Ako agentúru SITA informoval hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslav Gejdoš, investícia predstavuje takmer 200-tisíc eur a bude prebiehať počas celého leta. V prípadoch, keď sa energetici potrebujú dostať do hĺbky 1,2 metra, kontroluje výkopy archeológ, ktorý doteraz odhalil aj pozostatky hradieb.

Pracovníci SSD majú za sebou zhruba polovicu trasy, no už teraz je jasné, že Banská Štiavnica ešte neodhalila všetky svoje tajomstvá.

Archeológ už našiel niekoľko zaujímavých artefaktov, napríklad pozostatky hradieb a synagógy. Je veľmi pravdepodobné, že postupne natrafíme aj na ďalšie historické predmety. Po ukončení rozkopávok vypracuje podrobnú správu z archeologického prieskumu,“ priblížila jedno zo špecifík práce v starobylých uličkách manažérka realizácie zo SSD Zuzana Auxtová.

Špecializovaná firma

Celé podzemné vedenie vysokého napätia sa nachádza pod dlažobnými kockami, takzvanými mačacími hlavami, čo energetikom komplikuje prácu najmä z časového hľadiska. Na niektorých miestach sú navyše poukladané do vzorov, preto si na ich vyberanie a spätné ukladanie najali špecializovanú firmu.

Kopáči si pri svojej práci musia dávať pozor okrem iného aj na historickú klenbovú kanalizáciu, ale aj šachty, ktorými je podzemie mesta popretkávané. Výkopy sprevádzajú aj dopravné obmedzenia.

Výmena starých káblov z roku 1985 za nové prinesie do centra Banskej Štiavnice väčšiu spoľahlivosť v zásobovaní elektrinou, takže odberatelia budú mať menej porúch a výpadkov. Nové sú navyše ekologickejšie a ich údržba je jednoduchšia. Okrem toho ukladáme do výkopov aj chráničky. Cez tie budeme môcť v prípade potreby potiahnuť niekedy v budúcnosti optické káble, alebo nové vedenie nízkeho napätia bez toho, aby sme museli znova otvárať dlažbu,“ ozrejmila manažérka.

Obmedzenia na cestách

Rekonštrukciu plánuje SSD ukončiť do septembra. Výkopové práce a s nimi súvisiace obmedzenia na cestách a chodníkoch však skončia do 10. júla. Pôvodne chcela distribučná spoločnosť ukončiť všetky aktivity v uliciach mesta ešte pred rozbehom letnej turistickej sezóny.

Ale tak ako väčšinu jej rozvojových aktivít, aj túto pozdržal koronavírus, ale pozitívom je, že sa zaobíde bez odstávok elektriny.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 760-tisíc domácností a firiem.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.