Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

V. Ferencz: Jadrová energetika má byť neoddeliteľnou súčasťou Energetickej únie

Na podujatí, ktoré potrvá do piatku (1.12.), sú prítomní aj predstavitelia Európskej komisie (EK) a členských krajín EÚ vrátane Estónska ako aktuálne predsedníckej krajiny v Rade EÚ. „Pre SR a ďalšie členské krajiny EÚ bude mať jadrová energia význam nielen z hľadiska bezpečnosti dodávky, ale aj prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku,“ upozornil štátny tajomník.

Zdôraznil, že zvyšovanie bezpečnosti dodávok energie a zodpovednosti členských štátov v tejto oblasti by malo byť základným kritériom a stabilizačným prvkom Energetickej únie. Ferenzc pripomenul energetickú krízu začiatkom 21. storočia.

K inováciám v energetike Ferencz povedal, že v ďalšom období je v pláne príprava koncepcie rozvoja inteligentných sietí. „Inteligentné siete pomôžu zabezpečiť udržateľnú, bezpečnú, ekonomickú dodávku elektriny z veľkých centrálnych zdrojov,“ avizoval.

Generálny riaditeľ Sekcie ekonomickej spolupráce Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Dušan Matulay pre TASR uviedol, že najneskôr plynová kríza ukázala širokej verejnosti, že energetická bezpečnosť je mimoriadne dôležitá vec a treba o nej hovoriť. „Ekonomika a ekonomické faktory, kam patrí aj energetický sektor, ovplyvňujú a dotvárajú celkový výtlak jednotlivých štátov,“ tvrdí Matulay.

Konferencia hodnotí pokrok v energetike za uplynulých desať rokov a kľúčovú úlohu, ktorú zohráva plán SET ako technologický pilier energetickej politiky EÚ. Dokončenie Energetickej únie si vyžaduje angažovanie a úzku spoluprácu medzi Európskou komisiou (EK), členskými štátmi a spoločnosťou ako celkom. Cieľom Komisie je dokončiť tento projekt do konca jej súčasného mandátu v roku 2019.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.