Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska komisia unia vlajka parlament
Foto: ilustračné, GettyImages
11. apríla 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

V Európskom parlamente prešli reformy pre udržateľnejší a odolnejší trh s plynom

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok prijali plány na uľahčenie zavádzania obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov, vrátane vodíka na trh EÚ s plynom. Nová smernica má prispieť k dekarbonizácii plynárenského sektora s cieľom bojovať proti zmene klímy.

Legislatíva bude podporovať rozvoj biometánu a vodíka, aby sa upustilo od fosílneho plynu. Smernica by taktiež mala zabezpečiť opatrenia na ochranu zraniteľných spotrebiteľov. Krajiny EÚ budú vďaka nej môcť obmedziť dovoz plynu z Ruska.

Nové nariadenie, prijaté 447 hlasmi za, 90 proti a 54 sa zdržalo hlasovania, posilní mechanizmy pre spravodlivé stanovovanie cien a stabilné dodávky energie a umožní členským štátom obmedziť dovoz plynu z Ruska a Bieloruska. Legislatíva zavedie spoločný systém nákupu plynu, aby sa zabránilo konkurencii medzi členskými štátmi a pilotný projekt na posilnenie trhu EÚ s vodíkom na päť rokov,“ informovalo slovenské zastúpenie Európskeho parlamentu.

Udržateľné zdroje energie

Nariadenie sa zameriava aj na zvyšovanie investícií do vodíkovej infraštruktúry, najmä v uhoľných regiónoch a podporuje prechod na udržateľné zdroje energie, ako je biometán a nízkouhlíkový vodík.

Európsky oceliarsky a chemický priemysel, ktorý je ťažké dekarbonizovať, budú stredobodom rozvoja európskeho trhu s vodíkom,“ uviedol spravodajca Jens Geier (S&D, DE). „To umožní postupné vyradenie fosílnych palív z priemyslu, zabezpečí európsku konkurencieschopnosť a zachová pracovné miesta v udržateľnom hospodárstve. Pravidlá pre prevádzkovateľov vodíkových sietí, ktoré sa osamostatnia, budú zodpovedať existujúcim osvedčeným postupom na trhu s plynom a elektrinou,“ dodal Geier.

Nové nariadenie podľa spravodajca Jezyho Buzeka premení súčasný trh s energiou na trh založený primárne na dvoch zdrojoch, a to zelenej elektrine a zelených plynoch. „Ide o obrovský krok smerom k splneniu ambicióznych cieľov EÚ v oblasti klímy a k zvýšeniu konkurencieschopnosti EÚ na globálnych trhoch. Zaviedli sme právnu možnosť pre krajiny EÚ zastaviť dovoz plynu z Ruska, ak existuje bezpečnostná hrozba, čo im dáva nástroj na postupné odstránenie našej závislosti od nebezpečného monopolu,“ konštatoval Buzek.

Brutálna ruská agresia

Brutálna ruská agresia na Ukrajine nám podľa slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka ukázala našu energetickú závislosť od Ruska. „Musíme však urobiť všetko preto, aby sme náš energetický trh ochránili pred vydieraním teroristickým režimom a vybudovali si sebestačnosť. Tieto opatrenia nás zároveň lepšie pripravia na zmenu klímy,“ myslí si Bilčík.

Tento legislatívny balík by mal pomôcť zamedziť manipuláciám na trhu. No musíme si uvedomiť, že skutočným riešením je ukončiť brzdenie prechodu na zelenú energiu domácností a firiem, podporovať energetickú efektívnosť najzraniteľnejších a aktívne podporovať využívanie a výrobu zelenej energie,“ dodal europoslanec Martin Hojsík.

Ciele reformy

Eugen Jurzyca nesúhlasí s prenesením nákladov na zvýhodnenie prepravy ekologickejších alternatív plynu na prevádzkovateľov prepravnej siete. Toto opatrenie bude mať podľa neho zrejme opačné dôsledky, ako sa od neho očakávajú, a to efektívnejší boj s klimatickou zmenou.

Ak musí prevádzkovateľ prepravnej siete poskytovať na prepravu ekologickejších alternatív plynu zľavy, bude ich chcieť prepravovať menej. A klasického zemného plynu, naopak, viac, čo môže ekologizáciu spomaliť,“ vysvetlil europoslanec Jurzyca.

Cieľom reformy je podľa nášho europoslanca Michala Wiezika zvýšiť stabilitu, cenovú dostupnosť a udržateľnosť trhu s elektrinou v EÚ. „Vítam snahu o dekarbonizáciu plynárenského sektoru, s fokusovaním sa na alternatívy ako je vodík. Zameranie sa na alternatívne zdroje je dôležité pri reflektovaní geopolitického vývoja. Potrebujeme obmedziť dovoz plynu z Ruska, ktoré pokračuje vo vojnovej agresii proti Ukrajine. Bude to výzva aj pre Slovensko, aby sme podporili kolektívne úsilie a od ruského plynu sa definitívne odstrihli,“ uzavrel Wiezik.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.