Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
24. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Európe sa zvýšil prebytok plynu na trhu, ale ceny ďalej rastú

Tohtoročný prebytok plynu v Európe vrhá pochybnosti na letné rozhodnutie celej rady západoeurópskych plynárenských spoločností zvýšiť ceny plynu. „Ak nadbytok zemného plynu zrazí veľkoobchodné náklady, určite by sme čakali, že sa to premietne do maloobchodných cien pre spotrebiteľov. Dodávatelia musia hrať so svojimi zákazníkmi čestnú hru,“ povedala Audrey Gallacherová zo spotrebiteľskej organizácie Consumer Focus pre Reuters.

Českí plynári zdražujú

Aj české plynárenské firmy na konci prvého polroku zdražovali až o takmer 10 % s odkazom na rast cien ropy, na ktoré sú ceny plynu v dlhodobých kontraktoch viazané. Navyše v posledných týždňoch v dôsledku poklesu veľkoobchodných cien v západnej Európe oznámili ďalšie zvyšovanie cien, údajne kvôli prudkému oslabeniu českej koruny voči doláru. Napríklad RWE Transgas od novembra zdražie plyn pre domácnosti v priemere o ďalších 5,2 %.

Podľa niektorých analytikov bolo letné zvýšenie maloobchodných cien plynu v Európe založené na raste veľkoobchodných cien v prvej polovici tohto roku. Od tej doby ale zvýšená ponuka a pokles spotreby v dôsledku útlmu ekonomického rastu ceny výrazne zrazili. Trhové ceny termínovaných kontraktov na britskom a holandskom trhu klesli od začiatku septembra až o 9 %.

Aká veľká bude prevaha ponuky nad dopytom?

Podľa prognóz bude tento rok ponuka na trhu s plynom v Európskej únii prevyšovať spotrebu asi o 60 mld. kubických metrov, odhadujú analytici. Vlani spotreba predstavovala 492,5 mld. kubíkov a ponuka bola vyššia o 10 mld. kubíkov, uvádzajú štatistické údaje spoločnosti BP.

Podľa francúzskej banky Societé Générale sa tento rok európsky dopyt po plyne zníži o 7,5 %. To by bol hlbší pokles, než aký nastal na vrchole globálnej recesie v roku 2009. Deutsche Bank čaká v roku 2011 podobný pokles na 449 mld. kubíkov a v roku 2012 sa spotreba podľa nej oživí len o málo, na 456 mld. Analytici vysvetľujú nízke odhady dopytu okrem slabej ekonomiky aj očakávaním miernejšej zimy proti rekordne studeným zimným mesiacom v minulých dvoch rokoch.

Cena plynu na burze by rásť nemala

S opätovným nárastom veľkoobchodných cien sa v dohľadnej dobe nepočíta. Na nasledujúci rok analytici očakávajú ďalší pokles. Ovplyvňuje to okrem iného situácia na trhu s ropou, kde sú momentálne vzdialenejšie termínované kontrakty lacnejšie než ceny na najbližšie mesiace.

Oživenie cien čakajú analytici najskôr ku koncu nasledujúceho roka, kedy by mala európska ekonomika nabrať dych a zrejme sa začne znižovať ponuka stlačeného zemného plynu z Ázie. Americká banka Goldman Sachs však upozorňuje, že v prípade ďalšieho zhoršenia situácie na finančných trhoch a obnovenia globálnej recesie by ceny plynu mohli z aktuálnych úrovní ešte prudko klesnúť.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.