Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická energia elektrina vedenie
Foto: ilustračné, GettyImages
14. mája 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Európe počas koronavírusu poklesla spotreba elektriny, ide zhruba o pätinový prepad

Šíriaci sa koronavírus u nás podľa Rosinca nespôsobil prepad cien dlhodobých kontraktov s takými extrémami, ako tomu bolo napríklad pri rope.

Záporné ceny elektriny sme však mohli vidieť na spotovom trhu. V dnešných dňoch sa cena emisných povoleniek pohybuje okolo hranice 19 eur za tonu, čo udržuje cenu elektriny bez výrazného trendu pri cenových úrovniach pre slovenský Cal21 okolo 43 eur za megawatthodinu.

Veľkoobchodná cena elektriny pre Slovensko sa pohybovala na rovnakých úrovniach aj koncom marca, keď už platili prvé opatrenia pre boj s koronavírusom.

Vývoj cien elektriny na burzách bol a stále je úzko spätý s cenami emisných povoleniek (EUA). Objavili sa prvé analýzy o tom, aký bude mať dopad odstavovanie prevádzok a s akým prebytkom by mal trh s EUA rátať.

Niektoré odhady hovoria o prebytku 196 miliónov ton oproti pôvodne odhadovaným 26 miliónom, a to z dôvodu dopadu koronavírusu, čo EUA a elektrinu zasa potlačili nadol,“ doplnil Rosinec.

Ďalším z fundamentov pre pokles cien elektriny boli ceny ropy. Tieto sa na prelome mesiacov marec a apríl dostali na svoje 18-ročné minimá.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.