Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obnovitelné zdroje energie zelena dotácie
Foto: ilustračné, GettyImages
30. júna 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V EÚ napriek lockdownom vlani stúpla produkcia elektriny z obnoviteľných zdrojov

Obnoviteľné zdroje však boli v Európskej únii (EÚ) výnimkou a pokračoval ich rast, predovšetkým v oblasti výroby elektriny, pričom tieto zdroje sa pri produkcii elektriny dostali pred fosílne palivá. Uviedol to v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Výroba elektriny z fosílnych palív v roku 2020 v rámci EÚ opäť klesla. Jej produkcia kulminovala v roku 2007 na úrovni 1,584 milióna GWh, ale do roku 2019 sa zmenšila na 1,133 milióna GWh a vlani medziročne oslabila o 9,8 percenta na 1,022 milióna GWh.

Podobný trend sa prejavoval aj pri produkcii elektriny z jadra. Podľa predbežných údajov jadrové elektrárne vlani vyrobili iba 683-tisíc GWh, čo bol oproti roku 1990 pokles o 6,3 percenta.

V poslednom desaťročí však v EÚ zreteľne rastie produkcia elektriny z obnoviteľných zdrojov. V roku 1990 to bolo len 303-tisíc GWh, ale v roku 2019 už takmer 980-tisíc GWh. Podľa predbežných údajov sa vlani v EÚ z obnoviteľných zdrojov vyrobilo viac ako 1,052 milióna GWh, čo bolo o takmer 30-tisíc GWh viac oproti produkcii z fosílnych palív.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.