Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

V elektrárni vo Fukušime sa začalo s dekontamináciou vody

Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne vo Fukušime na severovýchode Japonska včera spustil recyklovanie rádioaktívnej vody, ktorá sa kontaminovala pri ochladzovaní reaktorov. „V 16:20 (9:20 SELČ) sme spustili systém obehu vody,“ prehlásil hovorca spoločnosti TEPCO.

Reaktory vo fukušimskej elektrárne poškodila prívalová vlna tsunami po mohutnom zemetrasení z 11. marca, ktoré zasiahlo predovšetkým severovýchodné pobrežie Japonska. Zastavili sa hlavne chladiace systémy, takže bolo nutné chladiť zariadenia mechanicky.

V nádržiach areálu elektrárne sa nahromadilo zhruba 100.000 ton vysoko rádioaktívnej vody, pretože každý deň bolo na reaktory vrhaných približne 500 ton vody, aby sa zabránilo zahrievaniu jadrového paliva.

V pomerne rekordnom čase sa spoločnosti s americkou a francúzskou pomocou podarilo vybudovať zariadenie na dekontamináciu vody, ktoré dokáže spracovať 1.200 ton vody denne. „Funguje to ako systém na obeh vody, ktorý reaktory ochladzuje,“ vysvetlil hovorca. Dodal, že ide o etapu s cieľom stabilizovať palivo na teplotu pod 100 stupňov Celsia.

Obrovské množstvo vysoko rádioaktívnej vody v súčasnosti bráni vstupu pracovníkom elektrárne, ktorí by mohli začať s opravami zariadenia.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.