Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

V elektrárni vo Fukušime opäť horel reaktor

Vo Fukušime 1 v noci znova horelo. Druhý požiar v reaktore 4 sa už údajne podarilo uhasiť. Posledných 50 zamestnancov však muselo na zhruba hodinu opustiť priestory elektrárne kvôli zvýšenej radiácii. Po poklese úrovne radiácie sa vrátili späť. Japonsko zvažuje, že by o pomoc požiadalo americkú armádu.

„Pracovníci nemôžu v súčasnej dobe v elektrárni vykonávať ani tie najmenšie práce,“ prehlásil v noci na dnes hovorca japonskej vlády Jukio Edano. „Kvôli nebezpečnosti radiácie sme v pohotovosti.“ Neskôr Edano uviedol, že úroveň žiarenia v elektrárni sa mení každú hodinu.

Prinajmenšom dočasne zvýšenú radiáciu podľa japonského úradu pre jadrovú bezpečnosť zapríčinil požiar v nádrži s vyhoretým palivom v reaktore 4. V ňom za posledných 24 hodín horelo už po druhýkrát. Biely dym, ktorý z budovy reaktora momentálne stúpa, je podľa Reuters pravdepodobne len para.

Biely dym stúpal tiež z reaktoru 3, uviedla japonská tlačová agentúra Kjódó. Po príčine sa pátra. Kvôli zníženiu tlaku sa vypustila rádioaktívna para z reaktora 2. Podľa posledných informácií sa teplota v tomto reaktore stabilizovala a tlak sa znížil.

Ďalším požiarom má zabrániť kyselina boritá, ktorá sa preventívne distribuuje z vrtuľníkov. Japonskí technici chcú na najpostihnutejšie reaktory zhadzovať tiež vodu z vrtuľníkov. Prvý vrtuľník s týmto poslaním sa už vzniesol. Edano ale pred tým upozornil na možné komplikácie spojené s týmto riešením. „Nie je to tak jednoduché, že by sa všetko dalo vyriešiť nalievaním vody. Snažíme sa vyhnúť vzniku ďalších problémov,“ povedal japonský hovorca. Dodal, že je nutné zvýžiť tiež bezpečnosť helikoptér a ich posádok.

Pracovníci sa snažia v areáli elektrárne postaviť núdzovú cestu, aby sa po nich hasičské autá mohli dostať k reaktoru 4.

V reaktoroch 1 a 2 spôsobila podľa spoločnosti TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, vysoká teplota poškodenie palivových tyčí. V reaktore 1 je toto poškodenie okolo 70 %, v reaktore 2 dosahuje približne 33 %. O aké poškodenie presne ide, firma podľa agentúry Reuters bližšie nešpecifikovala.

Postup spoločnosti Tepco kritizoval nepriamo japonský premiér Naoto Kan, ktorý sa sám stal terčom kritiky za spôsob riešenia krízy. Podľa agentúry Kjódó chcel v utorok vedieť „Čo sa do čerta deje?“, keď sa o požiari v elektrárne od vedenia spoločnosti dozvedel až hodinu potom, čo o ňom informovali japonské televízie.

Isté znepokojenie dala dnes najavo tiež Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorej riaditeľ požadoval rýchlejšie a podrobnejšie informácie o tom, čo sa vo Fukušime 1 deje.

Okrem možnej žiadosti adresovanej armáde USA o pomoc s vážnymi problémami vo Fukušime 1 požiadalo Japonsko o spoluprácu tiež Južnú Kóreu. Tá Japonsku pošle asi 50 ton zo svojich zásob bóru.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.