Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Novaky a biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustačný záber - drevná štiepka v Elektrárni Nováky. Foto: energia.sk/Michal Jesenič
16. novembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Elektrárni Nováky sa od októbra spaľuje aj biomasa

V druhej fáze, v roku 2012 sa má podiel zvýšiť na 15 % a v dlhodobom výhľade môže dosiahnuť až 20 %.  „Predpokladáme, že v budúcom roku budeme schopní spáliť 24.500 ton drevnej štiepky,“ uviedol Milan Bugár, riaditeľ závodu SE Elektráreň Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch.

Ekologický prínos a zvýšenie efektívnosti prevádzky

Spoluspaľovanie biomasy primárne prinesie menšiu ekologickú záťaž. Emisie oxidu uhličitého (CO2) by sa podľa slov Milana Bugára mali znížiť až o 35.000 ton ročne. Ako ďalej uviedol, spoluspaľovanie biomasy však prináša aj iné výhody. „Tým, že drevná štiepka obsahuje minimum síry, zníži sa objem aditív, ktoré využívame na odsírovanie. Takisto je tam minimálny podiel nespáliteľných častí, takže znížime aj podiel popolovín a škvary ako vedľajšieho produktu spaľovania,“ doplnil.

Foto: energia.sk

Mix uhlia a biomasy sa v nováckej elektrárni spaľuje vo fluidnom kotli ENO A od 12. októbra 2011. Predchádzalo tomu však množstvo technologických previerok pred samotným začiatkom procesu. Skúšky mali dokázať, či je vôbec možné spaľovať drevnú štiepku vo fluidných kotloch. „Toto sa potvrdilo. Výhrevnosť drevnej štiepky závisí od jej vlhkosti. Ak je optimálna, svojou výhrevnosťou sa približuje výhrevnosti uhlia. Fluidné spaľovanie totiž umožňuje spaľovať rôzne druhy paliva,“ vysvetlil riaditeľ. 

Doprava drevnej štiepky a regionálni dodávatelia

Ďalším problémom sa ukázala byť doprava drevnej štiepky na miesto spaľovania, a preto sa musela preveriť logistika celého procesu. Ďalšie testovanie ukázalo, že do elektrárne je možné dopraviť štiepku dvomi spôsobmi, autami aj po železnici. „V tejto chvíli využívame automobilovú dopravu,“ povedal riaditeľ prevádzky. 

Foto: energia.sk

Predtým, ako sa štiepka dostane do fluidného kotla, musí spĺňať predpísané rozmery. „Z tohto dôvodu sme museli dať do trasy dopravy štiepky tzv. triedič, na ktorom sa vytriedi nadrozmerná časť štiepky,“ ozrejmil Bugár proces, ktorý predchádza samotnému spaľovaniu. Cenu takéhoto triediča odhadol riaditeľ prevádzky na zhruba 130.000 eur. Momentálne má Elektráreň Nováky zapožičané mobilné zariadenie na triedenie štiepky. Výrobca by však mal dodať stabilné zariadenie do troch mesiacov.

Dodávatelia drevnej štiepky, ktorá pochádza predovšetkým z drevného odpadu i lesného hospodárstva, sú výhradne z domáceho regiónu. „Pridanou hodnotou spoluspaľovania biomasy je preto aj podpora zamestnanosti v regióne,“ uviedol Bugár, podľa ktorého spoluspaľovanie biomasy v žiadnom prípade neohrozí ťažbu slovenských baníkov. 

Priestor na zníženie ceny tepla pre domácnosti

Technické opatrenia na zlepšenie efektívnosti prevádzky vytvárajú podľa Milana Bugára priestor na mierny pokles ceny tepla. „Náš posledný návrh, ktorý išiel 31.októbra na ÚRSO,  obsahuje návrh na zníženie ceny tepla pre našich odberateľov o 1 %. Finančne to predstavuje 12 centov na jeden GJ,“ informoval Bugár. Podľa neho ale prípadné zlacnenie v koncovej cene tepla závisí od spoločnosti Prievidzké tepelné hospodárstvo (PTH), ktorá je ich odberateľom.

(c) energia

Foto: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.