Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrárne Vojany - skládka uhlia. Foto: energia.sk/Michal Jesenič
16. decembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Elektrárňach Vojany optimalizujú náklady na palivo

Pohľad na skládku uhlia v Elektrárňach Vojany. Foto: energia.sk

V dôsledku nízkej ceny elektriny na veľkoobchodných trhoch spoločnosť Slovenské elektrárne neprevádzkuje prvý a druhý blok Elektrárne Vojany I (EVO I). Pôvodné kotly najstarších blokov sú prispôsobené na spaľovanie uhlia s nízkym obsahom prchavých látok (kategória A alebo B). Keďže v posledných rokoch klesalo využitie spomínaných blokov, na skládke vo Vojanoch sa nazhromaždilo zhruba 50-tisíc ton tohto typu uhlia, uvádza časopis Enelu. 

Z pohľadu prevádzkovateľa je problémom najmä to, že staré zásoby zvyšujú priemernú cenu uhlia, čo negatívne ovplyvňuje variabilné náklady pre výrobu elektriny. Náklady na palivo aktuálne tvoria až 95 % z celkových variabilných nákladov.

Piaty a šiesty blok elektrárne EVO I sú dnes v prevádzke Využívajú fluidnú technológiu spaľovania, ktorá využíva uhlie kategórie C. Tento typ paliva sa zase vyznačuje vysokým obsahom prchavých látok, zvyčajne v rozsahu 16-30 %. Prevádzkovateľ navyše dokáže nakúpiť uhlie tejto kategórie výhodnejšie.

V snahe znížiť staré zásoby, ako aj priemernú cenu paliva sa Slovenské elektrárne rozhodli, že nadbytočné uhlie sa bude spoluspaľovať vo fluidných kotloch. V blokov č. 5 a č. 6 elektrárne Vojany I sa tak po prvýkrát stalo v októbri. K uhliu kategórie C sa primiešala zmes kategórií A a B. Podiel uhoľnej zmesi postupne vzrástol z počiatočných 10 % na konečných 50 %. K ďalšiemu navyšovaniu už nedôjde. V režime poskytovania podporných služieb môže nízky obsah prchavých látok a s tým spojená zhoršená kvalita horenia spôsobiť, že nastanú odchýlky od požadovaného výkonu.

Podľa vedúceho ekonomiky prevádzky Elektrární Vojany prebehla skúška spaľovania novej uhoľnej zmesi bez väčších problémov. Počas troch októbrových týždňov sa podarilo využiť 7-tisíc ton uhlia kategórie A alebo B z celkových 50-tisíc, ktoré sa nachádzajú na závodnej skládke. „Pri spaľovaní nízkoprchavého uhlia však nemôžeme využiť plný rozsah podporných služieb, ktoré poskytuje blok č. 5, využívame len približne tretinu z nich. Preto spaľovanie môžeme realizovať iba vtedy, keď sú na trhu vyššie ceny bázickej elektriny,“ uviedol Dušan Onuška pre firemný mesačník Enelu.

Nákup lacnejšieho uhlia v kombinácii so spaľovaním uhoľnej zmesi tak znížil priemernú cenu uhlia o 11 %. „Variabilné náklady výroby elektrickej energie v našom závode klesli na úroveň približne 49 €/MWh, čo je pokles o 13 % oproti nákladom na začiatku roka 2014,“ doplnil pre časopis Enelu. 

Brzda a plyn slovenskej elektroenergetiky

Elektrárne Vojany sa nachádzajú na východnom Slovensku v okrese Michalovce. Ich primárnym zameraním je poskytovanie podporných služieb prenosovej a elektrizačnej sústave. Závod dnes tvoria dve energetické výrobne: Elektrárne Vojany I (4×110 MW) a Elektrárne Vojany II (4×110 MW). Palivovú základňu EVO 1 tvorí čierne antracitové uhlie, od roku 2009 aj drevná štiepka. Bloky elektrárne EVO 2 nie sú v prevádzke z dôvodu vysokých nákladov na výrobu elektriny spaľovaním zemného plynu.

V súčasnosti sú v prevádzke len dva najnovšie bloky EVO 1. Piaty a šiesty blok majú inštalovaný výkon 2×110 MW. Využívajú fluidnú technológiu spaľovania, ktorá sa vyznačuje vysokou účinnosťou. Spomínané bloky disponujú regulačným rámcom od 50 do 110 MW a poskytujú primárnu, sekundárnu a terciárnu reguláciu. V roku 2013 v nich prevádzkovateľ ukončil druhú etapu projektu spoluspaľovania biomasy s čiernym uhlím.

Prvý a druhý blok EVO I, ktoré fungujú na princípe klasického spaľovania, nie sú momentálne v prevádzke. Podľa prevádzkovateľa ide o dôsledok situácie na veľkoobchodnom trhu s elektrinou, ako aj zavedenia poplatku pre výrobcov za prístup do prenosovej alebo distribučnej siete (tzv. G-komponent).

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.