Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Dunajskej Strede sa bude zemný plyn využívať efektívnejšie

„Ide o najväčšiu rekonštrukciu tepelného hospodárstva v meste za posledných 20 rokov. Hlavným cieľom je stabilizácia ceny tepla pre domácnosti, najmä vďaka zníženiu nákladov na výrobu a dodávku tepla,“ vysvetlil konateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Viliam Varga s tým, že dôležitým vedľajším efektom je aj zlepšenie ekológie výroby. Celková výška aktuálnej investície spoločnosti Southerm, ktorá patrí do skupiny Grafobal Group Energy, dosiahne viac ako 10 miliónov eur, sčasti aj z fondov EÚ.

Podľa Vargu nové rozvody, ktoré boli v rámci obnovy položené, vedú z kotolne Mlyny, cez Námestie priateľstva a Jilemnického ulicu, popri uliciach Múzejná a M. R. Štefánika, kde sa napájajú na kotolňu Sever 1. „Tieto nové prepojenia nám umožnili spojiť sedem kotolní do jedného okruhu. Zároveň nám umožnia neskôr napojiť aj nových zákazníkov zo sídliska Západ,“ povedal. Trasa podľa jeho ďalších slov pokračuje ďalej rovnobežne s ulicou Športová a medzi obytnými domami sa pripája ku kotolni Sever 2. K tomuto hlavnému rozvodu sa pripája kotolňa Stred, ktorej prípojka vedie rovnobežne s Jilemnického ulicou. Prípojka kotolne Staré mesto zas vedie rovnobežne s ulicou Biskupa Kondého. „Potrubia, ktoré boli položené, sú predizolované, a preto majú o 10 percent lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako potrubia izolované klasickou minerálnou vlnou. Vďaka tomu sa nám podarí znížiť straty pri distribúcii tepla,“ konkretizoval konateľ s tým, že terénne práce po rozkopávkach boli ukončené v októbri a do konca novembra by malo byť celé dielo skolaudované.

Druhá fáza rekonštrukcie prebieha od marca aj na hlavnom zdroji na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody, plynovej kotolne Mlyny. „V súčasnosti sa všetko naše úsilie sústreďuje na dostavbu nového zdroja tepla na báze kogeneračnej jednotky v centrálnej kotolni Mlyny, a samozrejme, aj na dokončenie odovzdávacích staníc v jednotlivých kotolniach,“ konštatoval Varga. V kotolni budú nainštalované nové kogeneračné jednotky s inštalovaným výkonom 5 MW, ktoré dokážu vyrábať nielen teplo pre ústredné vykurovanie a prípravu teplej vody, ale aj elektrickú energiu. Časť z nej sa využije pre potreby kotolne, zvyšná bude predávaná do rozvodnej sústavy.

„Použitím kogeneračných jednotiek dokážeme zemný plyn využívať podstatne efektívnejšie a ekologickejšie ako klasickým spaľovaním v kotloch. Navyše tržby z predaja vyrobenej elektriny využijeme na zníženie nákladov na prevádzku kotolne,“ informoval Varga. Obnova kotolne bude prebiehať výlučne v priestoroch súčasnej kotolne a pre odberateľov tak nebude znamenať žiadne výraznejšie obmedzenia. „Táto časť rekonštrukcie bude ukončená v apríli 2012,“ spresnil.

Spoločnosť Southerm, s.r.o., je s 234.000 GJ dodaného tepla najväčším dodávateľom tepla v meste Dunajská Streda. Okrem zásobovania teplom sa spoločnosť venuje aj spravovaniu asi 2700 bytových jednotiek.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.