Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetické pelety - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný záber - energetické pelety. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
14. marca 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Dunajskej Strede chcú vyrábať pelety z biomasy

V Dunajskej Strede budú vyrábať pelety z biomasy. Finálny produkt, ktorý bude zložený zo slamy, drevných pilín, čistiarenského kalu a vápenca, sa bude využívať ako palivo pre energetický priemysel. Investičný zámer spoločnosti SPV Granul je v súčasnosti predmetom zisťovacieho konania ekológov v rámci procesu EIA.

Ročná produkcia prevádzky by mala dosiahnuť 60.000 ton biopeliet s vlhkosťou 14 %. V areáli navrhovanej činnosti v Dunajskej Strede sa už predtým vyrábali pelety, k slame sa teraz bude pridávať aj tuhá zložka kalu z čistiarne odpadových vôd.

So začiatkom výroby sa počíta od júna 2016. Predchádzať tomu bude výstavba technologických zariadení, ktorá by sa mala začať počas apríla. Celková výška investície sa odhaduje na 1,5 milióna eur. Prácu v prevádzke môže nájsť 6 ľudí.

V procese spracovania biopeliet chce investor využiť regionálnych dodávateľov vstupných surovín. Výsledný produkt bude tvoriť z 57 % obilná slama, z 40 % čistiarenský kal a z 3 % vápenec. Prevádzka denne vyrobí 180 ton biopeliet.

Pelety majú nízke nároky na skladovanie. Vyrábajú sa z materiálov rastlinného pôvodu bez použitia chemických prísad. Najčastejšie nájdu využitie ako palivo na vykurovanie. Pelety určené pre spaľovanie v kotloch sa považujú z hľadiska emisií skleníkových plynov za neutrálne. V praxi to znamená, že pri raste biomasy sa spotrebuje toľko oxidu uhličitého (CO2), koľko ho pri spaľovaní uniká do ovzdušia.

© energia.sk

Ilustračný záber: Foto: TASR/Pavol Ďurčo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.