Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazba uranu v Cesku - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ťažba uránu v bani Rožná v Českej republike. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek
6. decembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

V ČR začnú hľadať nové ložisko na ťažbu uránu

Súčasná ťažba v Rožnej na Žďársku bude trvať ešte ďalšie tri roky a ČR by sa podľa vyhlásenia Pavla Kavinu nemala sebestačnosti v ťažbe uránu vzdať. Ekológovia však s ťažbou nesúhlasia.

„Je potrebné začať na túto oblasť pozerať progresívnym spôsobom. Ťažba vlastného uránu je veľkou výhodou pre našu surovinovú bezpečnosť,“ uviedol. Podľa jednej z pracovných verzií aktualizovanej Štátnej energetickej koncepcie štát počíta so širokým využitím jadrovej energie, a vlastné zdroje uránu by tak boli skutočne dôležité.

Kavina neuviedol, či aktualizovaná energetická koncepcia s ďalšou ťažbou uránu počíta, pretože prechádza medzirezortným pripomienkovým konaním a vláda by sa jej mala čoskoro zaoberať.

Riaditeľ divízie stratégie spoločnosti ČEZ, ktorá v ČR prevádzkuje jadrovú elektráreň Temelín a Dukovany, Pavel Cyrano podotkol, že Česko by si vystačilo aj s dovozom uránu, vlastná ťažba podľa neho nie je príliš nutná. „Samotný urán tvorí len malú časť v celkovej cene paliva,“ uviedol.

Rožná na Žďársku je jediným miestom nielen v Česku, ale i v celej strednej Európe, kde sa urán v súčasnej dobe ešte ťaží. Urán sa tu ťaží viac ako pol storočia a ukončenie už niekoľkokrát avizovali. Dobývanie zásob je však stále rentabilné. Vlani sa vyťažilo 240 ton uránu.

Ekológovia ale proti novej ťažbe uránu dlhodobo protestujú. Odstraňovanie ekologických škôd po starých baniach trvá desiatky rokov a stojí miliardy korún. Napríklad odstránenie škôd po ťažbe uránu v oblasti Stráže pod Ralskem by malo trvať do roku 2042.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.