Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
22. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V ČR si za teplo priplatia

Hlavným dôvodom zdražovania je predovšetkým zvýšenie zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty z 10 na 14 percent a vyššie ceny palív.

„Ak by nedošlo k administratívnemu navýšeniu DPH, vývoj cien diaľkového tepla by bol podobný ako v minulých rokoch, keď dochádzalo k medziročnému rastu medzi tromi až piatimi percentami, predovšetkým v závislosti od pohybu cien zemného plynu a ďalších palív,“ uviedol predseda výkonnej rady Teplárenského združenia Mirek Topolánek.

Teplárne na budúci rok počítajú so zdražením uhlia a mnohé z nich tiež nemajú na budúce roky zaistené nové kontrakty na jeho dodávky. Výrazne zdražel aj plyn pre lokálne vykurovanie.

„Priemerné náklady na individuálne vykurovanie domácností zemným plynom sa v priebehu roka 2011 zvýšili približne o 16 percent. Cena samotnej komodity – zemného plynu – je teraz oproti novembru minulého roku vyššia takmer o štvrtinu,“ uviedlo Teplárenské združenie.

Podľa združenia sú v niektorých prípadoch príčinou zvyšovania cien tiež investície do modernizácie teplárenských zariadení, aby splnili prísnejšie emisných limitov. Väčšina prevádzkovateľov sa ale chystá zverejniť cenové kalkulácie až na konci roka, keď budú poznať presné ceny všetkých vstupných komodít.

Teplárne zásobujú teplom pre vykurovanie a ohrev teplej vody cez 1,5 milióna domácností v ČR. Zhruba 55 percent tepla pre byty sa produkuje z uhlia a 40 percent zo zemného plynu. Zvyšných asi päť percent pripadá na teplo z vykurovacích olejov, biomasy, spaľovanie odpadov a ďalších obnoviteľných a druhotných zdrojov energie. Priemerná štvorčlenná domácnosť ročne spotrebuje 35 gigajoulov tepla.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.