Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Suzuki Swift Range Extender Hybrid - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Suzuki Swift Range Extender Hybrid. Foto: SITA/AP Photo.
13. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

V ČR otvárajú prvú diaľničnú dobíjaciu stanicu pre elektromobily

Dobíjacia stanica Mikulášov je v poradí už 161. dobíjacím miestom elektromobilov v Česku, ale ide o prvé takéto zariadenie na diaľnici, resp. vôbec prvé zariadenie na vyťaženej hlavnej dopravnej tepne, konštatujú dnes Hospodářské noviny.

Podľa šéfa Asociácie elektromobilového priemyslu v ČR Jaromíra Marušinca možnosť dobiť si baterku na trase medzi Prahou a Brnom je pre vozidlá s dojazdom zhruba 200 kilometrov „zásadná“.

Elektromobily sa postupne dostávajú na český trh. Ale v porovnaní so zhruba 4,5 mil. vozidiel so spaľovacím motorom je približne 200 elektromobilov zatiaľ iba zlomkom. Ich počet sa však stabilne zvyšuje. Ešte v roku 2006 po českých cestách jazdilo sotva 50 elektromobilov a mali k dispozícii len tri dobíjacie miesta.

Na budúci týždeň má v krajine pribudnúť ďalších 10 dobíjacích staníc. Dokopy má do konca roka v ČR vzniknúť niekoľko desiatok miest vhodných na dobíjanie batérií elektromobilov. Okrem nich však už existuje rad súkromných zariadení, napríklad v hoteloch alebo garážach, ktoré ponúkajú možnosť dobiť si takýto automobil.

Situácia na Slovensku

Pre porovnanie, na Slovensku sa zatiaľ nachádza iba jediná verejná dobíjacia stanica. V Košiciach ju v centre mesta prevádzkuje spoločnosť Východoslovenská energetika. Firma, ktorá je členom medzinárodnej skupiny RWE sa však zaviazala, že elektromobilitu bude i naďalej postupne ako trend presadzovať na slovenský trh.

Budovanie siete staníc pre elektromobily nedávno ohlásila aj Západoslovenská energetika, ktorá patrí do medzinárodnej skupiny E.ON. V spolupráci s Viedňou chce v rámci projektu VIBRATE vybudovať medzi hlavnými mestami Slovenska a Rakúska cezhraničnú sieť dobíjacích staníc.

Ne-elektrická alternatíva: CNG

Na slovenskom trhu je najrozšírenejšou alternatívou k benzínu a motorovej nafte ropný plyn LPG. Napriek cenovej výhode sa však spája s viacerými nedostatkami, medzi inými najmä nemožnosť z bezpečnostných dôvodov parkovania v podzemných garážach.

Ako alternatívne a efektívne palivo v cestnej doprave sa ponúka na slovenskom trhu stlačený zemný plyn – CNG.

Projekt budovania verejných plniacich staníc realizuje najväčší predajca zemného plynu na Slovensku – spoločnosť SPP. V rámci Slovenska majú vodiči k dispozícii 8 plniacich staníc, prístupných non-stop.

CNG nateraz na Slovensku nachádza veľmi významné uplatnenie najmä pri prevádzke autobusov verejnej hromadnej dopravy vo viacerých slovenských mestách.

Text: energia, TASR

Ilustračné foto – článok: SITA/AP Photo

Zakreslenie CNG na Slovensku: energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.