Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. mája 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V ČR očakávajú v najbližších rokoch rast spotreby i cien energií

Prognóza OTE má slúžiť vláde ako podklad pre aktualizáciu štátnej energetickej koncepcie, ktorá určí smer miestnej energetiky v budúcich rokoch. Počíta napríklad s väčším využitím jadrovej energie po rozšírení elektrární Temelín a Dukovany.

„Na budúci vývoj dopytu po elektrine pôsobia dva protichodné vplyvy: na jednej strane podpora úspor energie a na druhej strane očakávaný dlhodobý hospodársky rast, zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva a pravdepodobne aj rozvoj nových oblastí spotreby elektriny (elektromobily). Aj napriek výrazným očakávaným úsporám možno predpokladať , že celkový trend vo vývoji spotreby elektriny bude dlhodobo rastúci, „uvádza vo svojej správe OTE.

Podľa OTE bude mať na rast spotreby elektriny od roku 2025 výrazný vplyv využívanie elektromobilov v doprave. Zatiaľ ich v Česku jazdí len niekoľko desiatok, ale momentálne sú vo výstavbe nabíjacie stanice a odborníci očakávajú postupný rozvoj tohto typu dopravy.

Porastie aj spotreba plynu

Hlavný vplyv na rast spotreby plynu v ďalších rokoch bude mať podľa OTE väčšie nasadenie plynových elektrární a využitie plynu ako náhrady za uhlie. Operátor predpokladá rast spotreby plynu najmä po roku 2013, kedy ČEZ sprevádzkuje paroplynové elektrárne v Počeradoch.

„V rokoch 2033 až 2037 dôjde k prudkému vzrastu spotreby vplyvom predpokladaného uvedenia do prevádzky ďalších dvoch paroplynových jednotiek s jednotkovým výkonom 430 MW a použitím zemného plynu ako náhrady za hnedé uhlie u niektorých závodných elektrární a teplární,“ uviedol OTE. V rokoch 2038 až 2040 a v ďalšom období bude podľa operátora spotreba plynu stagnovať, alebo rásť len veľmi mierne.

Ceny elektriny v Česku v najbližších rokoch sa podľa OTE budú odvíjať od rastúcich cien v stredoeurópskom regióne. Vplyv bude mať aj podpora obnoviteľných zdrojov. Cena plynu bude daná hlavne cenami ropy a kurzom koruny voči euru a doláru. „Významný vplyv môže mať rastúca ponuka skvapalneného zemného plynu (LNG) a rozvíjajúca sa ťažba bridlicového plynu,“ dodal OTE.

Česká energetika bude podľa OTE v najbližších rokoch reagovať najmä na pokles ťažby uhlia. „Ďalší pokles ťažby hnedého uhlia v podmienkach vyvoláva vyššiu potrebu sprevádzkovania nových blokov v jadrovej elektrárni Temelín,“ uviedol OTE. Teplárne tiež budú musieť modernizáciou reagovať na prísnejšie emisné limity. Budú nútené zmeniť svoju palivovú základňu.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.