Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V. ČIŽOV: Európa sa nemusí obávať zastavenia dodávok plynu z Ruska

„Nie je absolútne žiadny dôvod domnievať sa, že Rusko zastaví dodávky plynu pre európskych zákazníkov,“ povedal Čižov. „Základná filozofia je rovnaká. Zaistiť Európe energetickú bezpečnosť,“ dodal.

Obavy európskych odberateľov, že by mohlo dôjsť k prerušeniu dodávok ruského plynu počas nadchádzajúcej zimy, vzrástli potom, ako ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v polovici júna zastavila dodávky suroviny na Ukrajinu v reakcii na vysoké dlhy Kyjeva. Ukrajina na druhej strane poukazovala na nespravodlivo vysokú cenu, omnoho vyššiu, než Gazprom účtuje iným európskym odberateľom. Ukrajina je však kľúčovou tranzitnou krajinou ruského plynu pre európskych zákazníkov, ktorí už pocítili dôsledky predchádzajúceho sporu Kyjeva a Moskvy za plyn, a to v roku 2009.

Počas nedávnych rokovaní v Miláne však Rusko a Ukrajina dosiahli predbežnú dohodu o splatení ukrajinského dlhu a o dočasnej cene za dodávky ruského plynu pre Ukrajinu. Na základe tejto dohody, ktorú by oficiálne mali uzatvoriť dnes v Bruseli, by Kyjev mal v októbri vyplatiť z dlhu 1,45 miliardy USD (1,14 miliardy eur). Ďalších 1,65 miliardy USD by mal potom doplatiť do konca tohto roka. Obe strany sa dohodli aj na dočasnej cene za plyn počas zimného obdobia (do 31. marca), a to vo výške 385 USD za 1000 m3.

(1 EUR = 1,2762 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.