Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Česku vyrastie továreň na batérie

Továreň má byť najekologickejšou prevádzkou svojho druhu na svete a bude plne robotizovaná. Bezprašnosť a bezmemisnú výrobu budú zabezpečovať české nanofiltre a Hepa filtre, ktoré vypúšťajú čistejší vzduch než ten, ktorý vstupuje do procesu. 

Vonkajšia plocha výrobnej haly a jej podložie budú využité ako plochy pre akumuláciu energie zo slnka a tepelnej energie zo zeme. „Vďaka investícii od Battery Unite sme teraz schopní už 16. októbra spustiť výstavbu unikátnej gigafactory v obci Horní Suchá. Jedná sa o technologicky úplne výnimočnú prevádzku, ktorá nemá nikde vo svete obdoby,“ uviedol hlavný autor projektu Radomír Prus.

Autorom patentu batérie je riaditeľ firmy HE3DA Jan Procházka. Jeho článok sa líši iným spôsobom výroby a uskladní oveľa viac elektriny než dnešné batérie. Batérie dokážu slúžiť ako energetická banka pre skladovanie veľkého množstva energie za nízku cenu.

Pozrite si zaujímavý rozhovor s šéfom firmy na DVTV.

Firma vyvinula dva základné typy batérií. Robustnejšia, so silnejšími elektródami a ďalším nabíjaním, bude slúžiť ako energetická banka pre skladovanie veľkého množstva energie za čo najnižšiu cenu. Druhý typ, so slabšími elektródami, umožňuje oveľa rýchlejšie nabíjanie a vybíjanie a nájde  využitie v elektromobiloch alebo v energetike ako zásobáreň veľmi rýchlo dostupnej energie. Napríklad ako rýchla záloha prúdu pre vykrývanie špičiek alebo výpadkov. V súčasnosti sa batéria naplno nabije už za menej než hodinu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.