Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
5. januára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Česku vlani zmenilo dodávateľa elektriny štvrť milióna zákazníkov

Vlani zmenilo dodávateľa elektrickej energie v Česku 249.000 klientov, z toho 184.000 domácností. Záujem o zmenu dodávatelia rastie aj napriek tomu, že možnosť ušetriť za elektrinu je v prípade malých odberateľov obmedzená. Viac než polovicu celkových nákladov za elektrinu tvoria u domácností regulované platby za distribúciu, prenos a OZE, ktoré sú u všetkých dodávateľov rovnaké.

Najlacnejším dodávateľom v Česku je United Energy Trading. Prechodom k nemu sa dá ušetriť 5-7 % celkových nákladov za elektrinu. V prípade ostatných alternatívnych dodávateľov je to menej ako 2 % výdavkov.

Najväčšie zisky zaznamenali spoločnosti s často kritizovaným podomovým spôsobom získavania nových klientov. Spoločnosť Centropol len za minulý rok získala 70.000 nových odberných miest, Bohemia Energy takmer 50.000 a Bicorn viac ako 25.000.

Centropol sa nesústredí výhradne na sektor domácností. Rýchle expanduje aj na trhu dodávok pre firmy a štátne úrady. V posledných týždňoch rozšíril svoje klientské portfólio napr. o ministerstvo vnútra a životného prostredia, mesto Olomouc, či sieť stávkových kancelárií. 

Česi vlani rekordne menili aj dodávateľa plynu

Na základe skôr zverejnených údajov padol v roku 2010 rekord aj v prípade dodávok zemného plynu. Hovi štatistiky Energetického regulačného úradu (ERÚ) zatiaľ nie sú kompletné, je z nich zrejmé, že k inému dodávateľovi plynu prešlo viac ako 67.000 zákazníkov. Z nich zhruba 60.000 tvorili domácnosti.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.