Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ A Guy With A Camera (licencia Creative Commons)
9. februára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Česku sa vlani ukradla elektrická energia za 150 miliónov korún

České energetické spoločnosti odhalili v roku 2010 nelegálne odbery elektrickej energie za 150 miliónov českých korún. V medziročnom porovnaní síce ide o pokles o 30 miliónov, ale počet odhalených zlodejov sa nezvyšuje. Požiadavky na kontroly energetických spoločností sa sprísnili po afére s komandom koncernu ČEZ. Medzi najväčších zlodejov prúdu sa podľa zástupcov českých energetických firiem radia výrobcovia drog.

Straty energetickej spoločnosti ČEZ z odhalených krádeží elektrického prúdu klesli minulý rok na 88,7 miliónov českých korún zo 119 miliónov v roku 2009. Za poklesom ale stojí nižší počet kontrôl. „Počet kontrôl sme vlani znížili zhruba o štvrtinu. S tým súvisí aj zníženie efektivity,“ povedal hovorca ČEZ Ladislav Kříž. Zatiaľ čo v minulých rokoch kontrolóri uskutočnili zhruba 8 tisíc kontrôl ročne a odhalili tak zhruba 3 tisíc zlodejov, v minulom roku podnikli 6 tisíc kontrôl a odhalili 2.509 neoprávnených odberov prúdu.

Naopak straty spoločnosti E.ON vlani vzrástli o tri milióny českých korún na 34 miliónov. Úniky zo siete Pražskej energetiky sa vyšplhali podobne ako v predchádzajúcom roku na zhruba 30 miliónov korún.

Denník pripomenul, že ČEZ „zmäkčil“ razie voči zlodejom elektriny potom, čo jeho komando bolo na začiatku februára 2010 kritizované za príliš tvrdé vymáhacie metódy. Komando kontrolórov ČEZ vzbudilo pozornosť najmä potom, čo média zverejnili video s ich výcvikom. Kontrolóri trénovali streľbu, zlaňovanie, ale napr. aj zabíjanie sliepok a podobné praktiky, obvyklé skôr pri výcviku špeciálnych vojenských jednotiek.

ČEZ pred rokom vymenil vedenie útvaru vymáhačov a rozhodol o tom, že nebude neoprávnených odberateľov elektriny ihneď odpájať zo siete. Firma momentálne uprednostňuje písomnú komunikáciu a v prípade, že pri kontrole dosiahne zamedzenie neoprávneného odberu, dodávku elektriny neporušuje. Každý zásah kontrolórov v teréne sa naviac nahráva na kameru a prevádza sa s asistenciou polície.

Počet súdnych vymáhaní z iniciatívy ČEZ sa v minulom roku výrazne zvýšil. Za minulý rok sa odsúdilo 92 neoprávnených odberateľov, ktorí spôsobili škodu za viac ako 19 miliónov českých korún, dodal Kříž. Zatiaľ čo ČEZ pod tlakom kritiky svoje kontroly utlmil, konkurenčné spoločnosti ich navyšujú.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.