Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Česku sa chystá výstavba nových zásobníkov plynu

V Českej republike majú vzniknúť nové zásobníky plynu. Jeden z nich plánuje firma MND Gas Storage zo skupiny KKCG v lokalite Dambořice na južnej Morave. V rovnakom regióne chce zároveň rozšíriť kapacitu existujúceho zásobníka v Uhřicích. Ďalšie zásobníky v Břeclavsku a v Ražne na Žďársku chystajú spoločnosti Česká naftárska a GSCeP.

Pri realizácii týchto investícií vzrastie skladovacia kapacita podzemných zásobníkov plynu v ČR o viac ako 1 mld. metrov kubických, čím sa priblíži 50-tim percentám celkovej ročnej spotreby plynu,“ uviedol vo svojej Správe o energetike v plynárenstve za rok 2011 Energetický regulačný úrad (ERÚ).

Spotreba plynu v ČR rastie

Podľa odhadu Českej plynárenskej únie a údajov ERÚ, spotreba plynu v prvom polroku medziročne klesla zhruba o osem percent, teda na 4,5 mld. metrov kubických. Za celý minulý rok spotreba plynu predstavovala takmer 9 mld. metrov kubických, čo znamená medziročný rast o desať percent.

V skladovaní aktívni RWE, MND i SPP

Najväčším prevádzkovateľom podzemných zásobníkov v ČR je teraz spoločnosť RWE Gas Storage, ktorá disponuje skladovacou kapacitou 2,5 mld. metrov kubických. Ďalšie zásobníky vlastnia spoločnosti MND Gas Storage a SPP Bohemia, dcérska spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Kapacita všetkých zásobníkov plynu by sa mala v nasledujúcich rokoch zvýšiť na 4,75 mld. kubíkov a mala by tak pokrývať takmer polovicu ročnej spotreby v krajine.

Nové projekty

Výstavba nových zásobníkov patrí podľa ERÚ medzi investície, ktoré sa uskutočnia za tri a viac rokov. Naopak, do troch rokov majú podľa správy regulačného úradu získať tuzemské plynovody nové napojenie na Rakúsko a Poľsko. Ešte tento rok má byť česká plynárenská sústava spojená s poľskou prostredníctvom plynovodu Třanovice – Skoczów. Plynári plánujú aj dva cezhraničné plynovody smerom do Rakúska. Majú vzniknúť v úsekoch Břeclav – Reintali a Záhorie – Spálenisko.

Pripravovaný plynovod na juhu Moravy prepojí Česko s rakúskym Baumgartenom. Práve tu, v hlavnom stredoeurópskom obchodnom mieste pre plynárov, má končiť plánovaný plynovod Nabucco, ktorý by po roku 2017 mal priviesť do strednej Európy plyn z oblasti Kaspického mora a Blízkeho východu.

Výstavbou plynového prepojenia na sever by ČR mohla v budúcnosti získať možnosť dovážať skvapalnený plyn do poľského terminálu u Štětína. Prvé prepojenie s Poľskom sa otvorí v septembri.

Ešte tento rok v septembri majú robotníci začať klásť na severe Čiech a v Českom lese potrubia plynovodu Gazela smerom do Nemecka. Gazela by mala byť najväčším českým vnútroštátnym plynovodom. Obe krajiny plánujú, že sa cez potrubie pripoja na baltský plynovod Nord Stream. Ten je významný najmä pre fakt, že je prvým ruským projektom tohto druhu, ktorý obchádza územia postsovietskych republík. Pre dopyt z nemeckej strany bude plynovod dimenzovaný na 30 mld. metrov kubických ročne, čo je trikrát viac, než koľko spotrebuje celé Česko.

Zhruba 75 percent plynu spotrebovaného v Česku sa dováža z Ruska, približne štvrtina sa dováža z Nórska. Domáca produkcia pokrýva približne jedno percento celkovej spotreby.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.