Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Česku pribudne 35 nabíjacích staníc pre elektromobily

Energetická spoločnosť ČEZ spolu s ďalšími 12 partnermi pripravuje inštaláciu 35 nabíjacích staníc pre elektromobily. Realizácia ďalších 20 staníc do konca roku je v jednaní. Do roku 2013 by počet staníc mal vzrásť až na 200. Okrem ČEZ sa na projekte podieľajú firmy ako ECE, obchodné reťazce Kaufland a Teco, IKEA, či reťazec rýchleho občerstvenia McDonald´s a obec Dolní Břežany.

V areáloch týchto firiem, nákupných centier a obciach budú stáť prvé nabíjacie stanice, ktoré sa v rámci projektu budú realizovať. Väčšina ich je v Prahe, niektoré ale budú aj v západných a východných Čechách a na strednej a južnej Morave. Pripravované stanice nabijú elektromobil za šesť až osem hodín. Špeciálnej rýchlo nabíjacej stanici pri sídle spoločnosti ČEZ to potrvá približne 30 minút.

„Cieľom konceptu je otestovať elektromobilitu v reálnej prevádzke spôsobom, ktorý sa bude čo najviac približovať budúcej komerčnej prevádzky. Tomu zodpovedá umiestnenie staníc, ako aj použitá technológia. Logickými partnermi sú nielen miesta, kde ľudia trávia voľný čas, ale aj municipality pre ktoré je rozvoj elektromobility dôležitou súčasťou komunálnej politiky,“ uviedol manažér čistých technológií ČEZ Tomáš Chmelík.

Náklady na projekt elektromobility spoločnosti nešpecifikovali. Je súčasťou konceptu Future/E/Motion, ktorý má prostredníctvom vyspelých technológií prispieť k ekologickejšej spotrebe energie. Podľa odborníkov sa náklady pohybujú okolo niekoľkých desiatok miliónov českých korún.

„Cena za elektrinu pri dobíjaní v rámci prvých rokov bude symbolická,“ Uviedol generálny riaditeľ ČEZ Martin Roman.  Elektromobil pri dojazde 100 km spotrebuje asi 12 kilowatthodín elektriny. „Palivový náklad na 100 kilometrov teda bude okolo 50 až 60 korún,“ uzatvára Chmelník.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.