Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bioplynova stanica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bioplynova stanica Foto: Západoslovenská energetika
13. decembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Česku je v prevádzke viac než 230 bioplyniek

Agrárnici vidia v energetickom využití časti poľnohospodárskej produkcie nádej pre využitie pôdy, ktorá nie je v dôsledku poklesu živočíšnej výroby potrebná pre potravinársku výrobu. Podľa Velebu by sa pre energetické účely mohlo využiť až 900.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy, čo predstavuje vo finančnom vyjadrení 10,8 mld. českých korún a taktiež 20.000 pracovných miest.

V súvislosti s rozvojom biolynových staníc v poslednej dobe ale odborníci tiež často poukazujú na to, že by v tejto oblasti mohli nastať rovnaké problémy ako pri solárnych elektrárňach. Vysoké dotácie pre slnečné zdroje sa výrazne premietli do cien energie.

Poľnohospodári tieto tvrdenia odmietajú. Nekontrolovaný rast počtu bioplynových staníc ako tomu bolo pri solárnych elektrárňach, podľa nich nehrozí. Ich budovanie je totiž závislé na prevádzkovaní poľnohospodárskej výroby. „Bez pôdy to nikto nepostaví,“ podotkol Veleba.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.