Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Čechách uzavrú poslednú hlbinnú baňu na uhlie

O uzatvorení bane sa špekulovalo už v minulosti. Podľa hovorkyne Gabriely Sáričkovej Benešovej dlhodobo bojoval s nevyrovnanými ekonomickými výsledkami. „Aj keď hlbinná ťažba nebola posledné roky v tejto bani ekonomicky efektívny, bola udržiavaná najmä s ohľadom na zachovanie cenného know-how pre budúcu ťažbu v bočných svahoch lomu ČSA,“ uviedla pre agentúru ČTK.

Severní energetická sa podľa hovorkyne pripravovala na rozvoj hlbinnej ťažby v bočných svahoch lomu ČSA. Vlani spustila skúšobný projekt na svahoch pod Jezeřím, kvôli zachovaniu limitov sa ale nebude pokračovať ani v tomto projekte.

Poslednú stenu bane Centrum by v rámci platného povolenia mala spoločnosť doťažiť budúci rok na jar. V bani pracuje viac než 300 ľudí. Koľko ich firma prepustí, nie je zatiaľ jasné. „Pripravujeme interný plán zamestnanosti, ktorý mapuje možnosti uplatnenia zamestnancov z bane centrum v rámci skupiny, prípadne u našich dodávateľov,“ uviedol generálny riaditeľ skupiny Petr Kolman.

Česká vláda na konci októbra rozhodla o prolomení limitov v prípade Bíliny, u ČSA ale limity zachovala. V mieste by totiž bolo nutné búrať domy.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.