Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterny park
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Johny Jupiter Photo (licencia Creative Commons)
30. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Bulharsku vyrastie veterný park s 180 MW

V Bulharsku pribudne veterný park s inštalovaným výkonom 180 MW. O výstavbe informovala spoločnosť SRS-Bulgaria, píše portál energetika.net. Veterný park so šesťdesiatimi turbínami postavia v juhovýchodnom regióne Dobrudja a cena investície dosiahne 247,7 mil. eur. Certifikát na realizáciu projektu Wind Park Village Spasovo získala SRS-Bulgaria v júni 2010. Podobný certifikát tento rok získali aj dva ďalšie projekty v hodnote 250 mil. eur.

Bulharsko je v súčasnosti jedným z najrýchlejšie rastúcich trhov s veternou energiou. Podľa správ Európskej asociácie pre veternú energetiku (EWEA), inštalovaný výkon za rok 2009 sa takmer zdvojnásobil – v súčasnosti dosahuje 330 MW.

EWEA odhaduje, že v Bulharsku do roku 2020 dosiahne inštalovaný výkon veterných parkov 3.000 MW. Veterná energia by tak pokryla 13,5 % predpokladanej spotreby elektrickej energie v krajine. V súčasnosti Bulharsko získava 9,4 % elektriny z obnoviteľných zdrojov, dopĺňa EWEA.

Atraktívnosť trhu s veternou energiou vzrástla aj po tom, ako bulharská vláda ohlásila zámer zvýšiť inštalovaný výkon na 500 MW do konca roka 2010, informuje portál businessgreen.com. Nemecký Siemens ešte v apríli oznámil svoj zámer vybudovať veterný park s inštalovaným výkonom 140 MW. Na bulharský trh tento rok prišla aj európska pobočka indickej firmy Suzlon Wind Energy. Tá bude dodávať turbíny pre bulharskú Volkswind Bulgaria.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.