Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
morska tazba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
morská ťažba Foto: Flickr.com/ Strocchi (licencia Creative Commons)
4. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Bulharsku sa začalo s ťažbou plynu na dne Čierneho mora

Melrose Resources začala v novembri s ťažbou zemného plynu v Bulharsku. Ložiská Kaliakra a Kavarna sa nachádzajú v severovýchodnej časti bulharskej časti Čierneho mora. Podľa odhadov dosahujú zásoby zemného plynu zhruba 75 miliárd kubických metrov.

Koncern zároveň oznámil objavenie nového ložiska plynu v Bulharsku – Východná Kavarna. Podľa doterajších predpokladov by mali zásoby plynu z neho vystačiť na trojročnú ťažbu suroviny. Produkcia z tohto ložiska by sa mala stať doplnkom k dvom hlavným plynovým poliam.

Nová produkcia zemného plynu má priniesť zníženie cien. Ministerstvo energetiky v Sofii informovalo, že plyn z domácich zdrojov bude lacnejší než importovaný z Ruska. Bulharsko je takmer úplne závislé od dodávok zemného plynu z Gazpromu. Od zahájenia ťažby v dvoch nových ložiskách si vláda sľubuje získanie výhodnejšej rokovacej pozície pri vyjednávaniach s ruským plynárenským monopolom.

V júli došlo k zvýšeniu ceny plynu v Bulharsku o 24,6 %. Rast cien spôsobili vyššie ceny za import suroviny z Ruskej federácie. Odvtedy sa Bulharom podarilo vyjednať s ruským Gazpromom o niečo nižšiu cenu. Predstavitelia ministerstva predpokladajú, že cena plynu na medzinárodnom trhu na budúci rok výraznejšie klesne.

Ročná spotreba zemného plynu v Bulharsku dosahuje v priemere 4 až 5 miliárd kubických metrov.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.