Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Budapešti rokovali o energetickej perspektíve strednej a juhových. Európy

Po schôdzke so šéfmi diplomacií Grécka, Macedónska, Srbska a tureckého ministra pre záležitosti EÚ maďarský minister povedal, že spolupráca uvedených krajín je v prospech energetickej bezpečnosti a konkurencieschopnosti celého regiónu.

Podľa jeho slov ministri sa dohodli, že sa budú pravidelne stretávať, a zriadili odbornú komisiu, ktorej úlohou bude príprava investícií do energetickej infraštruktúry. „Komisia sa bude zaoberať aj realizáciou týchto investícií, ich financovaním a bude musieť zabezpečiť, aby spolupráca bola otvorená aj pre ostatné krajiny,“ dodal Szijjártó.

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič pripomenul, že tieto krajiny negatívne ovplyvnilo zrušenie projektu plynovodu Južný prúd, ktorého rozvoju venovali úsilie najmä Maďarsko a Srbsko. „Treba pokračovať v dialógu o tejto záležitosti s Ruskom i s Európskou komisiou (EK),“ zdôraznil.

Šéf macedónskej diplomacie Nikola Poposki ocenil, že sa na dnešnej schôdzi zúčastnil ako pozorovateľ aj zástupca EK. „Tento región potrebuje viac energie, ktorú treba zabezpečiť konkurencieschopnejším spôsobom. V tom hrá významnú úlohu aj pomoc EÚ,“ konštatoval Poposki. Jeho grécky rezortný partner Nikos Kotzias vyzdvihol význam alternatívnych trás dodávok energií a alternatívnych druhov ich financovania.

Podľa tureckého ministra pre záležitosti EÚ Volkana Bozkira je Turecko, ako dôležitá tranzitná krajina, pripravené prispieť k vytvoreniu energetickej bezpečnosti Európy.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.