Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Model s na eRoadshow v Bratislave - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Tesla - Model s na eRoadshow v Bratislave - Foto: energia.sk
19. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Bratislave sa zastavila medzinárodná rallye elektromobilov

Bratislava sa v sobotu stala jednou zo zastávok európskej etapovej jazdy elektrických vozidiel eTourEurope. Celkom 23 súťažných posádok prešlo za deväť dní 4200 kilometrov v deviatich štátoch Európy.

V predposledný deň prechádzala rallye hlavným mestom SR, ktoré bolo jedným z celkovo 29 zastávok eTour. Odtiaľ sa časť účastníkov presunula do Budapešti, zvyšok pokračoval do Viedne a záverečný zraz bol v nedeľu v nemeckom Mníchove.

Okružná jazda elektromobilov po Európe chce upozorniť na to, že hoci si takáto „dobrodružstvo“ vyžaduje starostlivé plánovanie, pre elektrický pohon už nie sú dlhé vzdialenosti neprekonateľnou prekážkou.

„Napriek častým pochybnostiam je už dnes možné elektromobilom prejsť naprieč Európou a jednoduchosť a komfort používania elektromobilov sa naďalej zvyšuje“ tvrdí Jaroslav Sýkora zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu, ktorá druhý ročník akcie organizovala s Ministerstvom hospodárstva SR.

Najväčším lákadlom pre návštevníkov bola americká automobilka Tesla Motors. Model S dorazil do Bratislavy hneď dvakrát. Posádku z Rakúska viedol Richard Absenger, ktorý je vlastníkom hotela Kaiserhof v Salzburgu.

Presvedčený environmentalista nám prezradil, že zamestnanci hotela jazdia na 3 autách s elektrickým pohonom. Pre zákazníkov hotela je k dispozícii dokopy 17 nabíjacích bodov vrátane platformy Supercharger od Tesly.

Nemec Heiner Sietas (vpravo) na snímke so svojím kopilotom Raimundom Nowakom je víťazom minuloročnej eTourEurope. Pochádza z Hamburgu a na elektrine jazdí od roku 2009, kedy s manželkou uvažovali o kúpe druhého auta do rodiny. Rozhodnutie vtedy padlo na elektrický Citroën Saxo, s ktorým vlani súťaž vyhral.

Tento ročník už absolvoval na Volkswagene e-Golf. S jazdnými vlastnosťami auta je spokojný, trochu mu podľa vlastných slov prekáža redšie infraštruktúrne pokrytie pre rýchlonabíjací štandard Combo (CCS), ktorý preferujú automobilky z Európy.

Kým vlani bol najexotickejším účastníkom historický Detroit Electric, tento rok budil veľký záujem u nás málo známy elektromobil Think City. Pochádza z dielne dnes už neexistujúcej automobilky Think Global z Nórska. Na celom svete sa predalo len niečo vyše tisíc kusov tohto auta, ktorého výroba sa zastavila v roku 2011. 

Think City prejde v mestskom prostredí na jedno nabitie 160 kilometrov. Auto disponuje elektromotorom s výkonom 34 kW a je schopné dosiahnuť maximálnu rýchlosť 110 km/h. Predávalo sa v dvoch batériových verziách: lítium-iónový akumulátor s kapacitou 23 kWh a tzv. zebra battery (NaAlCl4) s kapacitou 24 kWh.

Majiteľmi Think City je manželský pár z Rakúska. Po tamojších cestách jazdí podľa ich slov asi 170 takýchto vozidiel. Ekologický pohon nie je v ich rodine žiadnou novinkou, vlastnia taktiež elektrický Peugeot 106 a Fiat Punto, ktorý poháňa stlačený zemný plyn.

Na elektrickom BMW i3 dorazila do Bratislavy posádka z Nemecka, ktorej členmi boli Bernahrd Endl a Ursula Ott. Elektrický „bavorák“, ktorý ponúka zrýchlenie z nula na 100 km/h za 7,2 sekundy, si nevedia vynachváliť. Jazdenie na elektrinu považujú za príjemné spestrenie dôchodkového veku.

Auto poháňa elektromotor s výkonom 125 kW. Dojazd vozidla sa pri ohľaduplnej jazde môžu približovať až k 200 kilometrom na jedno nabitie. Do lítium-iónového akumulátora sa dokáže uskladniť 22 kWh. 

O nabíjacích systémoch a štandardoch nabíjania porozprával návštevníkom podujatia Peter Dzurko zo spoločnosti Schneider Electric. Pre účastníkov jazdy bola k dispozícii nabíjačka s odberom 3 kW, ktorá je určená najmä na domáce využitie v garážach. Dĺžka nabíjania závisí od stavu batérie, plné dobitie trvá podľa Dzurka asi 8 hodín.

Rýchlejšie nabitie ponúkala nabíjacia stanica Elmark Plus zo Šale s odberom 22 kW.

Sprievodným podujatím bola aj tento rok prezentácia elektromobilov eRoadshow. Cieľom organizátorov bolo posilniť komunitný rozmer slovenských majiteľov elektrických áut, ktorí sa stále rátajú len na desiatky.

Verejnosť mala zase možnosť pozrieť si zblízka všetky autá, prípadne absolvovať testovacie jazdy na vozidlách ako Model S od Tesly, BMW i3, Nissan Leaf, Peugeot Ion alebo Renault ZOE.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.