Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

V Bratislave otvorili veľtrh Elektro Expo

Spoločnosť Incheba, ktorá je organizátorom veľtrhu, za dominantnú tému trojdňového podujatia Elektro Expo zvolila svetelnú techniku. Do pozornosti návštevníkov niektorí vystavovatelia dávajú najmodernejší zdroj svetla súčasnosti – osvetlenie LED (Light Emitting Diode). Míľovými krokmi zdokonaľujú uvedený produkt svetoví lídri v tomto segmente – firmy Philips, Osram a General Electrics.

„K absolútnej svetovej špičke vo výrobe čipov a LED modulov patrí americká spoločnosť Cree. Tá vo februári tohto roka v laboratóriách vyskúšala LED-čip s merným svetelným výkonom 208 lm/W, pričom dnes na trhu je tento produkt s parametrom 95 lm/W (lumenov z wattu) a považuje sa za špičkový,“ upozornil v rozhovore pre TASR konateľ firmy Ami z Nových Zámkov Milan Hrdlík.

Trendom svetelnej techniky je podľa neho „LED, svetlo vydávajúce diódy“. Podotkol, že tento nový druh svetelných zdrojov otvára úplne nové obzory vo svetelnej technike. Žiarovková éra skončila a trvala vyše 100 rokov, v medzivojnovom období boli na vzostupe žiarivky a v 60. a 70. rokoch minulého storočia sa v európskom priestore rýchlo rozbehli výbojky. „Žiarovky končia, lineárne žiarivky dosiahli svoj vrchol a očakáva sa, že kompaktné žiarivky budú ešte na scéne ako významný zdroj svetla niekoľko rokov. Teraz sme svedkami historického obdobia, lebo sa objavili LED-ky.“

Medzi vystavovateľmi je aj pražská firma ProfitEnergy, ktorá v roku 2009 otvorila svoju kanceláriu v Holíči. Jej obchodný riaditeľ Lukáš Jelínek pre TASR povedal, že táto firma môže zákazníkovi naprojektovať, inštalovať a dodať fotovoltickú elektráreň na kľúč ako stavebnicu, ale v ponuke má aj nízkoenergetické LED osvetlenie napr. pre zastávky MHD, parkoviská alebo do rodinných domov, pričom majiteľovi domu dokážu zabezpečiť až 80 % úspor elektrickej energie.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.