Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
H2 plyn vodik spp distribucia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
24. augusta 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Blatnej na Ostrove testujú pilotný projekt primiešavania vodíka do zemného plynu

V SPP distribúcia sa dlhodobo snažíme o ozelenenie našich aktivít, či už implementáciou biometánu, alebo vodíka. V tomto projekte ide o to, aby sme otestovali, aké prevádzkové dopady má distribúcia zmesi zemného plynu s 10-percentným podielom vodíka,“ uviedol na tlačovej konferencii CEO spoločnosti Martin Hollý.

Cieľom projektu je pochopiť, aké prevádzkové dopady čakajú spoločnosť v prípade, že budú zmes vodíka a zemného plynu v budúcnosti distribuovať. „Cieľom je tiež pochopiť, čo všetko je potrebné z našej strany urobiť, aby sme boli schopní bezpečne, spoľahlivo a efektívne distribuovať túto zmes,“ doplnil Hollý.

Po pilotnom projekte v Blatnej na Ostrove budú nasledovať ďalšie fázy projektu. SPP distribúcia má v pláne do roku 2025 umožniť distribúciu zmesi zemného plynu s 5-percentným podielom vodíka v rámci celej SR, do roku 2030 by malo ísť o zmes zemného plynu s 10-percentným podielom vodíka a od roku 2035 by prímes vodíka v zmesi mal predstavovať 20 a viac percent, prípadne by mali vzniknúť čisté vodíkové distribučné siete.

Pilotným projektom spoločnosť testuje distribúciu zmesi na úrovni miestnej siete, aby mohli postupne prejsť na rozšírenie v rámci celého Slovenska. „Projekt má byť ukončený v septembri, do konca roka by mali byť výsledky, nasledovať budú ďalšie etapy,“ spresnil Hollý.

Ako dodal, pozitívom je, že nebude potrebné budovať novú sieť na distribúciu zmesi zemného plynu s vodíkom a postačia len malé úpravy na existujúcej sieti. Nakoľko zelený vodík nemá žiadne emisie, je podľa Hollého v rámci procesu postupnej dekarbonizácie, aj vzhľadom na jeho jednoduché skladovanie, vhodným zdrojom energie.

Konečná cena takéhoto zdroja energie podľa neho závisí od toho, ako sa EÚ v najbližších rokoch podarí rozbehnúť pilotné projekty v rámci výroby vodíka.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.