Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/[sic] (licencia Creative Commons)
31. augusta 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

V Bielorusku vyrastie uhoľná elektráreň. Postaví ju Poľsko

V Bielorusku pribudne uhoľná elektráreň s inštalovaným výkonom 920 MW. Nachádzať sa bude neďaleko mesta Grodno. Začiatok výstavby je naplánovaný na prelom rokov 2011 a 2012, s predpokladaným ukončením o štyri roky neskôr. Uhlie sa bude dovážať z poľskej uhoľnej bane Bogdanka.

Časť vyrobenej elektrickej energie sa bude vyvážať i do Poľska. Súčasťou investície je tiež vybudovanie potrebnej infraštruktúry, informuje Polish Market Online. Týka sa najmä rozvodov vysokého napätia, prostredníctvom ktorých sa elektráreň spojí s národnou elektrickou sieťou.

Bielorusko nie je členom EÚ. Pre Minsk nie sú preto záväzné obmedzenia členských krajín, ktoré stanovujú limit v množstve tvorby emisií oxidu uhličitého (CO2). Investor napriek tomu trvá na využití moderných technológií. „Táto elektráreň bude najmodernejšia na svete, s emisiami CO2 menšími než majú elektrárne v Poľsku, kde si takmer polovica z nich vyžaduje modernizáciu,“ vyhlásil Jan Kulczyk.

Konzorcium investorov Kulczyk Holdings a Goldman Sachs Group sa v auguste tohto roka pokúšalo o privatizáciu poľskej elektrárenskej spoločnosti Energa. Do užšieho výberu ministerstva financií sa však nedostalo. V súčasnosti je Kulczyk Holdings jedným z piatich účastníkov verejnej súťaže o ďalší štátny podnik – Enea.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.