Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. apríla 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Bieloruskej JE namontovali reaktorovú nádobu

Samotnej montáži tlakovej nádoby reaktoru VVER-1200, ktorú vyrobila ruská spoločnosť AEM-technology (súčasť podniku Atomenergomaš, strojárenskej divízie Rosatomu), predchádzalo komplexné preverenie plnenia všetkých požiadaviek. Komisiu, ktorá prevarovala, či je výrobná a sprievodná dokumentácia k nádobe kompletná a v zodpovedajúcej kvalite, tvorili zástupcovia prevádzkovateľa Bieloruskej JE a spoločnosti ASE, generálneho dodávateľa. Ďalej bola vykonaná vizuálna kontrola, premeranie dôležitých rozmerov a ďalšie kontroly vykonávané pred montážou. Podľa záverov vstupnej kontroly má nádoba požadovanú kvalitu, takže bola odovzdaná pracovníkom na namontovanie.

Montáž reaktorovej nádoby sa skladala z dvoch etáp. Najprv bola nádoba, ktorá má hmotnosť cez 330 ton, dĺžku 11 metrov a priemer 4,5 metra, nadvihnutá k transportnému otvoru v budove kontejnmentu a následne po koľajniciach vošla v horizontálnej polohe do reaktorovej haly. Ďalej ju uchopil polárny žeriav, ktorý slúži na manipuláciu s ťažkými bremenami v reaktorovej hale. Pomocou neho bola nádoba preklopená do zvislej polohy a spustená do betónovej reaktorovej šachty, kde dosadla na oporný prstenec.

„Osadenie reaktorovej nádoby do pozície určenej projektom pripomína hodinársku prácu. Na oporný prstenec sa prenáša všetka hmotnosť reaktoru a prípustná odchýlka osi reaktorovej nádoby a prstenca pritom dosahuje nanajvýš jeden milimeter,“ povedal Vitalij Meďakov, viceprezident projektu Bieloruskej JE.

Sergej Oloncev, viceprezident pre ruské projekty, zdôraznil: „Ide o jeden z kľúčových krokov výstavby jadrového bloku. Keď je nádoba osadená do projektovej pozície, môže začať montáž hlavného cirkulačného potrubia a ďalších súčastí primárneho okruhu.“

Reaktor VVER-1200 predstavuje novú generáciu reaktorov a zároveň najvýkonnejší jadrový reaktor v Rusku. K hlavným výhodám jadrových blokov s reaktormi typu VVER patrí vysoká produktivita, dlhá životnosť a vysoká úroveň bezpečnosti. Projektová doba prevádzky nových blokov dosahuje 60 rokov.

Projekt, podľa ktorého sa stavia Bieloruská JE, je jedným z najmodernejších na svete, zodpovedá najprísnejším medzinárodným normám a odporučeniam Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Ďalej projekt spĺňa požiadavky na odolnosť elektrárne voči vonkajším i vnútorným rizikám, ktoré boli pripravené v reakcii na fukušimskú haváriu a majú zabrániť tomu, aby sa rovnaká havária zopakovala.

Projekt VVER-1200 je výnimočný predovšetkým kombináciou aktívnych a pasívnych bezpečnostných systémov. Projekt je vybavený dvojitým ochranným obalom a lapačom taveniny, čo zabraňuje úniku rádioaktívnych látok do životného prostredia a zaisťuje plnenie požiadaviek generácie III+.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.