Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Banskej Bystrici dnes uviedli do prevádzky nový zdroj tepla na biomasu

Výstavbu kotolne financoval súkromný investor, ktorý je členom nemeckej energetickej spoločnosti RWE AG. Celková hodnota investície je na úrovni cca 5 miliónov eur. Zdroj tepla bol uvedený do prevádzky po deväťmesačnej výstavbe, ročne bude kotolňa spracovávať 20.000 ton paliva vo forme drevnej štiepky.

„Výhoda tohto zdroja je hlavne v tom, že výkyvy v cenách zemného plynu nebudú tak pôsobiť na cenu tepla, ako tomu bolo doteraz a biomasa to stabilizuje,“ dodal Borguľa. Nový tepelný zdroj v Radvani s výkonom 2 x 4 megawatov (MW) vyrobí ročne 160.000 GJ tepla, čo je polovica zo súčasnej produkcie plynovej teplárne v Radvani. Týmto teplom sa zásobuje vyše 9.500 bytov v mestských častiach Fončorda, Radvaň a Podlavice. Projekt je súčasťou rozsiahlej rekonštrukcie a modernizácie sústavy zásobovania teplom v Banskej Bystrici s hlavným cieľom diverzifikovať a stabilizovať palivovú základňu, ako aj udržať, respektíve znížiť náklady na dodávku tepla.

„Tešíme sa, že sme týmto projektom urobili na Slovensku prvý krok k dosiahnutiu našich cieľov. Tento projekt je súčasne prínosom pre zlepšenie ovzdušia v Banskej Bystrici a okolí, čo sa týka emitovania CO2,“ konštatoval konateľ Miroslav Michalec z investorskej spoločnosti.

Podľa primátora mesta Banská Bystrica Petra Gogolu je nová kotolňa prvým dokončeným projektom z trojice nových tepelných zdrojov na biomasu v Banskej Bystrici, ktorých vybudovanie zahŕňa schválená mestská tepelná koncepcia. „Na jar sa začína výstavba druhého zdroja pre sídlisko Sásová. Verím, že popri ekologických prínosoch a spoľahlivosti zdrojov obyvatelia mesta ocenia aj pozitívny dopad na cenu tepla,“ skonštatoval Gogola.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.