Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Bani Cigeľ doťažili uhlie, začne sa príprava s jej uzatvorením

„Dorúbaním posledného stenového porubu Hornonitrianske bane Prievidza definitívne ukončia ťažbu uhlia v Bani Cigeľ. Stenársky kolektív Milana Sabotu vyťažil poslednú tonu uhlia. Ukončila sa história tejto najmladšej, 55-ročnej bane na hornej Nitre, ktorá symbolicky odchádza do baníckeho dôchodku,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková.

Za toto obdobie bolo podľa nej vyťažených z Bane Cigeľ viac ako 62 miliónov ton uhlia, ukončenie ťažby je v súlade so strategickými zámermi HBP, ktoré sa na toto dlhodobo pripravovali. „Ukončenie niektorých banských prevádzok ukázalo, že po nich zostala mesačná krajina, nechceme, aby tomu bolo rovnako v tomto prípade, preto ukončenie a uzatváranie bane musí byť riadený proces pod dohľadom štátu. Splnenie všetkých bezpečnostných kritérií si vyžiada nielen značné finančné náklady, ale aj materiálnu a poradnú pomoc,“ skonštatovala.

Ukončením ťažby v cigeľskej bani začínajú HBP etapu jej likvidácie. V súčasnosti je na ťažbu tam naviazaných približne 390 zamestnancov. „Keďže sme počítali s ukončením ťažby, stav zamestnancov sme regulovali prostredníctvom prirodzených odchodov, takže k žiadnemu radikálnemu prepúšťaniu nedôjde. Časť bude presunutá na nové ťažobné kapacity v Bani Nováky a ďalšie ťažobné úseky, čo je bežná prax v rámci firmy. Časť bude aj naďalej fárať do Bane Cigeľ, budú zamestnancami nového úseku likvidácie a revitalizácie bane,“ načrtla hovorkyňa HBP. V prvom rade začnú s prácami na demontáži strojného zariadenia a následne budú pokračovať uzatváraním banských diel, ako dlho to potrvá, je podľa Sivákovej ťažko povedať, keďže to záleží od podmienok bane.

„Človek si všetko premietne, aké to bolo predtým. Bola to dobrá, zaujímavá robota. Banícka robota nie je ľahká, boli pekné aj zlé zážitky. Robil som na stene, potom som mal úraz, tak som sa stal skladníkom. Zostávam tu ešte do konca roka a potom pôjdem do dôchodku,“ zaspomínal si Dušan Richter, ktorý na Cigli robí 43. rok.

Poslednú cestu vláčikom na povrch absolvoval Jozef Mendel: „Utiekli nám tu mladé roky, po rokoch práce budeme už len spomínať. Posledná cesta vláčikom bola veselá aj smutná zároveň. Spomínali sme na staré časy,“ priblížil.  

HBP sa už v súčasnosti zaoberajú možnosťou vhodného využitia povrchových priestorov Bane Cigeľ. Popri úseku železničnej dopravy a spoločnosti Ekosystémy, ktoré tu sídlia, sa podľa nich naskytne vhodný priestor na rozvoj podnikateľských aktivít a podporu zamestnanosti.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.