Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

V atómových elektrárňach existujú bezpečnostné rezervy

„Napriek preukázaným bezpečnostným rezervám a robustnosti základného projektu, potvrdeného viacerými neštandardnými testami, a napriek preukázanej schopnosti personálu jadrových elektrární zvládať neštandardné situácie vyvolané extrémnymi externými udalosťami, je možné konštatovať, že pre niektoré vysoko nepravdepodobné situácie existuje možnosť ďalšieho zvyšovania bezpečnosti jadrových elektrární a zlepšenie havarijnej odozvy prijatím vhodných opatrení,“ uviedol dominantný výrobca elektriny vo finálnej správe zo záťažových testov (tzv. stres testy).

Na základe analýz Slovenské elektrárne identifikovali bezpečnostné opatrenia, ktoré plánujú realizovať. „Cieľom opatrení je zlepšenie ochrany do hĺbky v situáciách vyvolaných extrémnymi externými podmienkami,“ uviedli elektrárne. Opatrenia rozdelila spoločnosť na krátkodobé a strednodobé. Podľa správy najväčším príspevkom k bezpečnosti proti strate podporných funkcií je zvýšenie redundancie zdrojov elektrického napájania, predovšetkým pre zlepšenie schopnosti monitorovať bezpečnostné funkcie. „Druhým najväčším prispievateľom k bezpečnosti je zvýšenie zálohovania zdrojov napájacej vody pri seizmickej udalosti a pri udalosti Station blackout,“ dodali Slovenské elektrárne.

Zemestrasenie jadrové elektrárne neohrozuje

Relevantnou bezpečnostnou problematikou pre slovenské atómové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach sú zemetrasenia. Ich výskyt je však málo pravdepodobný, zhruba raz za tisíc rokov. „Pri hodnotení odolnosti proti nadprojektovému zemetraseniu bolo zistené, že na území Slovenska a priľahlých územiach, ktoré by mohli seizmicky ohroziť dotknuté lokality jadrových elektrární sa nenachádzajú žiadne tektonické štruktúry, ktoré by vyvolali vznik extrémne silných zemetrasení,“ výrobca elektriny aj napriek tomu vykonáva seizmické zodolnenie atómových elektrární.

Nebezpečenstvom môžu byť záplavy

Slovenské atómové elektrárne by mohli byť teoreticky ohrozené aj záplavami. „Jediným reálnym, hoci málo pravdepodobným ohrozením je voda zo zrážkovej činnosti. Aj v situáciách vyvolaných extrémnymi zrážkami pozitívnou vlastnosťou lokalít je zvažujúci sa profil s dostatočnou odtokovou schopnosťou vody z areálu. Preto prípadné indukované interné záplavy sú málo závažné a boli v podstate preventívne vyriešené v priebehu stres testov predbežnými nápravnými opatreniami,“ dodali elektrárne.

Slovenské elektrárne v rámci záťažových testov hodnotili aj meteorologické javy a ich kombinácie, ako napríklad extrémne teploty a vlhkosť, extrémne sucho, vplyv ľadu a snehu, extrémny priamy a rotujúci vietor. „Na základe hodnotení a aj na základe skúseností s prevádzkou pri dosiahnutí maximálnych a minimálnych hodnôt teploty na úrovni storočných extrémnych hodnôt bola preukázaná odolnosť a stabilita prevádzky.“

Slovenské atómové elektrárne prešli záťažovými testami

Záverečné správy zo záťažových testov v súčasnosti analyzuje Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). Ten pripraví do konca roka finálnu národnú správu, ktorú následne predloží Európskej komisii. Podľa priebežnej správy, ktorú úrad vyhodnotil v auguste tohto roka, slovenské atómové elektrárne prešli záťažovými testami. „Počas testov neboli zistené nedostatky, ktoré by vyžadovali neodkladné nápravné opatrenia alebo odstavenie pracujúcich elektrární. Odozva hodnotených elektrární na záťažové testy zodpovedá požadovanej bezpečnostnej úrovni,“ uviedol v polovici septembra dozorný orgán v priebežnej národnej správe. Oproti priebežnej správe z augusta toho roka je záverečná správa obšírnejšia a pokrýva všetky požiadavky požadované skupinou ENSREG (skupina európskych dozorov jadrovej bezpečnosti).

Európske úrady jadrového dozoru sa dohodli na podobe záťažových testov jadrových reaktorov v rámci EÚ s cieľom zabrániť krízovej situácii, aká zasiahla Japonsko po marcovom zemetrasení. Krajiny EÚ sa koncom mája dohodli, že stresovými testami prejdú všetky jadrové elektrárne na území spoločenstva. Spôsob vykonania záťažových testov v členských krajinách EÚ bude vyhodnotený v budúcom roku v rámci celoeurópskych partnerských previerok. Po ich ukončení bude Európskej komisii predložená komplexná správa.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.