Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
argentina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Diegosaurius Rex (licencia Creative Commons)
16. augusta 2010 Ostatné od Energia.skSITA

V Argentíne vrcholí energetická kríza

V dôsledku extrémne chladného počasia čelí Argentína obrovskému dopytu po elektrickej energii a vzrastajúcim cenám palív. Rekord v spotrebe elektriny sa zaznamenal v júli, keď dopyt prekročil 10 tis. GWh. Vláda zintenzívnila štátne intervencie.

Výpadky elektrickej energie prinútili argentínsku vládu navýšiť dotácie do energetického sektora o 343 mil. dolárov. Stalo sa tak v tomto roku už po štvrtýkrát. Štátnu pomoc prerozdeľuje správca trhu s elektrickou energiou, spoločnosť Cammesa. Štát je zároveň vlastníkom časti jej akcií. Cammesa distribuuje finančné prostriedky výrobcom elektrickej energie a stanovuje  cenu za energie na spotovom trhu, vysvetľuje Bloomberg.

Ceny za benzín stúpli v priebehu roka o viac než 30 %, informuje Reuters. Vláda v úsilí o zabezpečenie stabilných dodávok paliva „oprášila” zákon prijatý v 70. rokoch. Ten umožňuje vláde pokutovať firmy, ktoré nezabezpečia plynulé zásobovanie palivom alebo odmietnu zrušiť zvýšenie cien. Možnosti vládneho kabinetu zahŕňajú finančné pokuty, trojmesačné zastavenie činnosti firiem či dokonca väzenie pre členov predstavenstva.

Zástupcovia priemyslu obviňujú vládu z nekoncepčnosti energetickej politiky. Ďalšie sprísnenie energetickej regulácie v Argentíne môže byť podľa nich skôr kontraproduktívne. „V tejto chvíli nie je možné zmeniť ceny. Čerpacie stanice a ropné spoločnosti nie sú zodpovedné za prudký rast cien,“ vyhlásil šéf priemyselnej skupiny vlastníkov čerpacích staníc Rosario Sica.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.