Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na viacerých miestach v areáli Jadrovej elektrárne Mochovce a v Bratislave zasahuje NAKA. Ide o akciu špecializovaného tímu Elektro s krycím názvom Požiar. Polícia zaisťuje veci dôležité pre trestné konanie v prípade obzvlášť závažného zločinu podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v súvislosti s dostavbou tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne. Bratislava, 8. september 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Polícia SR
8. septembra 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

V areáli Jadrovej elektrárne Mochovce a v Bratislave zasahuje NAKA

Ako informovala polícia na sociálnej sieti, polícia zaisťuje veci dôležité pre trestné konanie v prípade obzvlášť závažného zločinu podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Vyšetrovateľ NAKA vedie trestné stíhanie v súvislosti s dostavbou tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne. Skutok sa týka dodania systémov protipožiarnej signalizácie, komponentov, zariadení a prác spojených s prevádzkou elektrárne.

Navyšovanie ceny diela

Podľa doterajších zistení malo dôjsť k postupnému navyšovaniu ceny diela viacerými dodatkami pôvodnej zmluvy z dohodnutej maximálnej ceny diela 3,9 milióna eur na súčasných takmer 25 miliónov eur. Tento hrubý nepomer predstavuje faktické navýšenie o viac ako 600 percent.

Vyšetrovatelia sa preto budú podrobne zaoberať podozreniami z neodôvodneného navýšenia zmluvnej ceny, vrátane možných duplicitných platieb, v úzkej súčinnosti so znalcami.

Riadne vyšetrovanie

Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú Atómovú elektráreň Mochovce, s políciou spolupracujú aj v tomto prípade.

Slovenské elektrárne poskytujú policajným orgánom plnú súčinnosť v záujme riadneho vyšetrenia všetkých podozrení, vrátane úplného prístupu k požadovanej dokumentácii, dátam a informačným systémom,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Vyjadrenie ministra hospodárstva

Minister hospodárstva Richard Sulík policajnú raziu v Mochovciach privítal. Tvrdí, že mohla prísť už skôr. „Treba to vyčistiť. Nastúpili sme do vlády s tým, že budeme bojovať proti korupcii a toto je jeden zo spôsobov,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii s tým, že detaily zásahu prezrádzať nebude, aby neohrozil samotné vyšetrovanie.

Považujem to ale za mimoriadne potrebné pre Slovenské elektrárne, aby vyšetrovanie nie len tohto dnešného prípadu, ale aj všetkých ďalších, prebehlo čím skôr,“ dodal.

Špecializovaný tím naďalej intenzívne pracuje a vykonáva potrebné úkony na preverenie všetkých podozrení týkajúcich sa dostavby tretieho a štvrtého bloku elektrárne. O ďalšom postupe tímu bude polícia informovať hneď, ako to procesná situácia umožní.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.