Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazobna plosina-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Morská ťažba ropy. Foto: Flickr.com/mikebaird
5. septembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V americkom Oregone sa chystajú získavať elektrinu z oceánu

Elektrinu bude vyrábať 260-tonový bója, ktorá je umiestnená asi 4 kilometre od pobrežia neďaleko oregonského mesta Reedsport. Vývoj zariadenia a výskum morských vĺn doteraz vyšiel na 10 miliónov dolárov. Z toho 430.000 získala firma Ocean Power Technologies (OTP) z New Jersey, ktorá dodala bóju.

Kľúčové pritom bude udržať zariadenie na morskej hladine a to aj počas búrok v zime. „Musí prežiť,” hovorí Jason Busch z firmy OTP. Účastníci projektu majú stále na pamäti osud prvej skúšobnej bóje, ktorá sa pred niekoľkými rokmi v Oregone potopila. Technológie ale od tej doby pokročili.

Aj tak je ale podľa vedúceho projektu Paula Klarina na rozdiel od napríklad veternej energie všetko tak nové, že jednotlivé návrhy sú ako obchod s kuriozitami. Ich autori sa veľmi kreatívne snažia vymyslieť ako dostať energiu z mora do „drôtu” a z neho na pevninu tak, aby to veľa nestálo a aby riešenie bolo efektívne. Niektorí sa zameriavajú na morské dno, iní na hladinu, ďalší zase na vodu,” uviedol Klarin. „Máme k dispozícii veľa rôznych plánov, rôznych veľkostí, rôznych podôb,” dodal.

Snaženie Američanov podľa The New York Times pozorne sledujú vývojári po celom svete. Úspech alebo nezdar amerického projektu môže ovplyvniť aj ich výskum. ďalšie peniaze na vybudovanie ďalších generátorov bude potrebovať aj spoločnosť Ocean Power Technologies. „Vývoj energie z vĺn je veľmi drahý. Budú potrebovať vidieť, či je pre ne vo svete potenciál,” podotkol António Sarmento z Lisabonskej technickej univerzity v Portugalsku, ktorý vedie tamojší výskum energie z vĺn.

Prípadný úspech „energie z vĺn” ale budí obavy a to predovšetkým u rybárov. Nechcú, aby sa opakoval podobný dopad na životné prostredie, aký malo budovanie vodných elektrární od 30. rokov minulého storočia. Priehrady vtedy narušili vodné cesty, po ktorých tisícky rokov putovali milióny lososov do mora a späť. Zasiahli tak ekosystém, na ktorý sa spoliehali rôzne živočíchy od vtákov po medvede.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.