Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Environmentally friendly solution of renewable energy storage - hydrogen gas to clean electricity facility situated in forest environment. 3d rendering.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. novembra 2022 Vodík od Energia.skSITA

V aktuálnej energetickej kríze môžu podľa odborníkov pomôcť batérie a vodík

Správne inovácie a alternatívne energetické riešenia môžu Slovensku pomôcť predísť krízovým scenárom a z dlhodobého hľadiska ho posunúť o krok vpred. Zhodli sa na tom odborníci na energetickej konferencii Energy Manifest Fórum 2022. Podľa nich môžu byť v tejto situácii nápomocné batérie a vodík, vďaka ktorým môžeme začať využívať obnoviteľné zdroje energie.

Zásadnú potrebu riešenia energetickej bezpečnosti Európy podčiarkla hlavne vojna na Ukrajine. Na potrebu energetickej transformácie reaguje aj plán obnovy. „Vplyv udalostí tohto roka na energetické trhy dal celkom nový rozmer zelenej transformácii celej spoločnosti. Schopnosť efektívne využívať obnoviteľné zdroje energie aj so zapojením úložísk a vodíka, je dôležitá nielen kvôli plneniu klimatických cieľov, ale aj pre plynulé zásobovanie energiou,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy Úradu vlády SR Lívia Vašáková.

Doterajšia energetická neefektívnosť a vysoké náklady na energie sú pritom spôsobené aj zastaranosťou technológií. Základnému rámcu pre rozvoj nových technológií sa vo svojej novej regulačnej politike venoval aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Podľa jeho predsedu Andreja Jurisa totiž udalosti v kontexte vojny zásadne podčiarkli potrebu riešenia energetickej bezpečnosti pomocou inovácií, ktoré nás nevystavujú ďalším importom.

„Batérie vnímam ako riešenie, ktoré môže pôsobiť ako stabilizačný prvok, optimalizovať produkciu energií aj ich spotrebu, zabezpečiť súčasné dodávky či zvýšiť ich kvalitu v preťažených oblastiach. Na vzostupe je aj vodík. V kombinácii s batériami môže ísť o zdroj stabilnej dodávky energií, či už vo forme elektriny alebo tepla na vykurovanie, kde má vodík potenciál nahradiť dovážaný zemný plyn,“ zhrnul Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.