Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Uzbekistan obnovil zastavené dodávky plynu do Tadžikistanu

Uzbecká štátna energetická firma Uzbekneftegaz dnes oznámila, že sa obe krajiny minulý týždeň dohodli na obnovení dodávok plynu. Ďalšie podrobnosti nezverejnili.

Uzbekistan, ktorý je jediným dodávateľom plynu pre Tadžikistan, pozastavil dodávky tejto suroviny začiatkom tohto mesiaca po protestoch Tadžikistanu, pričom sa Taškent odvolal na iba trojmesačnú platnosť zmluvy podpísanej začiatkom tohto roka.

Diplomatické spory medzi týmito dvoma niekdajšími členskými štátmi Sovietskeho zväzu sú v ostatných rokoch pomerne časté.

Taškent najnovšie protestuje proti plánu Tadžikistanu na výstavbu vodnej elektrárne, ktorá by pravdepodobne obmedzila vodné zdroje v Uzbekistane, trpiacom nedostatkom vody pre svoje náročné závlahové poľnohospodárstvo.

Stredoázijská republika sa dlhodobo vyrovnáva s nezvratným vysychaním Aralského jazera.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.