Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Ústavný súd SR odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu NS

„Vec bola dňa 11. 01. 2017 predbežne prerokovaná na neverejnom zasadnutí I. senátu Ústavného súdu Slovenskej republiky a uznesením bola odmietnutá. Predmetné uznesenie sa v súčasnosti písomne vyhotovuje. Po písomnom vyhotovení bude doručené právnym zástupcom účastníkov konania,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová. Ako prvý o rozhodnutí Ústavného súdu informoval portál biztweet.eu.

Koncom júna 2016 Najvyšší súd zamietol dovolanie SE. Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, podľa ktorého je zmluva neplatná, ostáva v platnosti. Podľa uvedeného rozhodnutia mal uzavretiu zmluvy o prevádzke VEG predchádzať niektorý z postupov zadávania zákazky.

Meritom sporu bolo vyriešenie otázky, či sa v prípade uzavretia zmluvy o prevádzke VEG uzatvorenej medzi Vodohospodárskou výstavbou, š. p., a SE malo postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní, čo sa odvíjalo od posúdenia, či zmluva o prevádzke VEG má status koncesie (vtedy obstarávateľ nemusel postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní), alebo má status zákazky, čo vyúsťuje do povinnosti postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Slovenské elektrárne tvrdia, že si počkajú na doručenie písomného vyhotovenia a posúdia prípadné ďalšie kroky. „V danej veci prebieha aj arbitrážne konanie pred Medzinárodným rozhodcovským centrom vo Viedni, do ktorého ukončenia sa k veci nebudeme bližšie vyjadrovať,“ potvrdil pre TASR manažér externej komunikácie a udržateľného rozvoja SE Miroslav Šarišský.

ÚVO podal 9. marca 2007 žalobu na určenie neplatnosti zmluvy o prevádzke VEG. Okresný súd Bratislava II rozsudkom z 19. novembra 2013 žalobu zamietol. ÚVO podal proti rozsudku Okresného súdu Bratislava II odvolanie. Krajský súd v Bratislave ako odvolací súd rozsudkom z 9. marca 2015 rozhodol, že zmluva o prevádzke VEG je neplatná. SE podali voči rozsudku Krajského súdu dovolanie 24. júna 2015. Najvyšší súd SR rozsudkom z 29. júna 2016 dovolanie zamietol a ÚS SR jeho rozhodnutie potvrdil.

Podľa portálu biztweet.eu v prípade rozhodnutia, že za situáciu zodpovedá štátna Vodohospodárska výstavba, š. p., hrozí štátu nemalá pokuta. Slovenské elektrárne by si mohli nárokovať odškodnenie. V opačnom prípade sa naopak môže pokúsiť o zisk odškodného slovenská vláda.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.