Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pracka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Práčovňa. Flickr.com/Andreanna Moya Photography
3. októbra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Úsporné pranie: ušetrite čo najviac

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Domácnosti, ktoré sa doteraz nezaoberali otázkou dosiahnutia úspor pri praní.
Miera úspory Nová práčka v porovnaní s práčkou z 80-tych rokov usporí v priemere 26,56 € ročne.

Množstvo spotrebovanej elektriny môžete vo veľkej miere znížiť predovšetkým správnym výberom spotrebiča. Súčasné modely sú nielen modernejšie, ale sú účinnejšie a zároveň svojím efektívnym výkonom znížia účty za elektrinu. Nové pračky v porovnaní s práčkami z 80. rokov spotrebujú napríklad o 60 % menej elektrickej energie.

Obr. Podiel prania na celkovej spotrebe elektriny v domácnosti

Pokiaľ vlastníte už takmer historickú práčku, vymeňte ju. Za starú sa považuje už desaťročná a jej spotreba je skutočne v porovnaní s novými modelmi vyššia. Moderné práčky už majú niekoľko úsporných programov, ktoré výrazne šetria náklady na pranie a znižujú tak podstatne náklady za elektrinu. V priebehu vývoja sa dokonca znížila aj spotreba vody na bežný program pre farebnú bielizeň, ktorá klesla zo 150 litrov na 40.

Pri výbere práčky ale dávajte pozor, pretože najlacnejšie modely nie sú práve najúspornejšie. Je pravdou, že práčku nekupujete veľmi často, preto si ju vyberajte starostlivo a prvoradými by mali byť pre vás údaje o spotrebe a ponúkaných programoch na pranie.

Spotrebu energie sa dozviete na energetickom štítku, ktorý nesmie pri práčkach chýbať. Venujte mu preto dostatočnú pozornosť.

Obr. Energetický štítok práčky

Pri práčkach je energetická trieda určená podľa pomeru spotreby energie pri štandardnom programe prania bavlny pri teplote 60 °C k maximálnej náplni práčky (t. j. koľko elektrickej energie minieme na jeden kilogram bielizne, ak perieme pri štandardnom programe prania bavlny pri teplote 60 °C pri maximálnej náplni práčky).

Existuje 7 tried energetickej hospodárnosti:

Trieda energetickej hospodárnosti Spotreba energie (C) v kWh
A C ≤ 0,19
B 0,19 < C ≤ 0,23
C 0,23 < C ≤ 0,27
D 0,27 < C ≤ 0,31
E 0,31 < C ≤ 0,35
F 0,35 < C ≤ 0,39
G 0,39 < C

Trieda energetickej hospodárnosti spotrebiča je uvedená vo výške príslušnej šípky. Ak je spotreba energie menšia alebo rovná 0,17 kWh, Ide o práčku s triedou energetickej hospodárnosti A+. Novinkou sú parné práčky, ktoré dosahujú energetickú triedu A++.

Trieda energetickej hospodárnosti Spotreba energie v kWh
A+++ ≤ 0,133
A++ ≤ 0,152
A+ ≤ 0,171
A ≤ 0,190

* Každé plus navyše predstavuje spotrebu nižšiu o 10%.

Avšak pri výbere práčky s energetickými triedami A a viac sa informujte o objeme práčky, z ktorého sa energetická trieda počíta. Napr. model s energetickou triedou A++ ju dosiahne pri 8 kg náplne, no v absolútnych hodnotách nakoniec môže spotrebovať oveľa viac energie ako práčka v triede A s objemom 5 kg.

Čím sa riadiť pri kúpe

V prvom rade sa vopred poraďte s odborníkom, ktorý vám poradí, aký typ a veľkosť  práčky zvoliť. „Riaďte sa samozrejme jej spotrebou elektriny podľa energetickej triedy, spotrebou vody a práčka by mala mať vyhovujúcu veľkosť na dané množstvo bielizne,“ odporúča energetický poradca Peter Jankovič.

Spotreba elektrickej energie je uvádzaná v kWh ako spotreba energie pri štandardnom cykle prania bavlny pri teplote 60 °C. Skutočná spotreba však závisí od toho, ako sa spotrebič používa. Odhadovaná ročná spotreba podľa triedy energetickej hospodárnosti pri náplni 6 kg a priemernej cene za elektrinu 0,1438357 €/kWh (bez DPH):

Trieda energetickej hospodárnosti Odhadovaná ročná spotreba (kWh) Odhadovaná ročná spotreba v EUR (bez DPH)
A+++ ≤ 159,6 ≤ 22,96
A++ ≤ 182,4 ≤ 26,24
A+ ≤ 205,2 ≤ 29,52
A ≤ 228 ≤ 32,80
B 228 < C ≤ 276 32,80 < C ≤ 39,70
C 276 < C ≤ 324 39,70 < C ≤ 46,60
D 324 < C ≤ 372 46,60 < C ≤ 53,51
E 372 < C ≤ 420 53,51 < C ≤ 60,41
F 420 < C ≤ 468 60,41 < C ≤ 67,32
G 468 < C 67,32 < C

* viac informácií o zložení ceny elektrickej energie nájdete na www.cenaenergie.sk

Výšku nákladov na energie ovplyvňuje aj parameter účinnosti odstreďovania a prania. Účinnosť odstreďovania udáva množstvo vody v percentách, ktoré po odstredení zostane v bielizni pri referenčnom pracom cykle. V nasledujúcej tabuľke sú percentuálne množstvá vody po odstredení v jednotlivých triedach.

Trieda odstreďovania Účinnosť odstreďovania
A < 45
B 45 – 54
C 54 – 63
D 63 – 72
E 72 – 81
F 81 – 90
G 90 <

Pri výbere práčky zvážte aj optimálnu hmotnosť náplne práčky, pretože spotreba je tým väčšia, čím väčšia je kapacita. Zvoľte si samozrejme aj práčku s čo najnižšou spotrebou vody.

Niekoľko tipov ako ušetriť pri praní

  • Trieďte bielizeň: riaďte sa pokynmi od výrobcu, zohľadnite citlivejšie materiály, oddeľte to, čo vyžaduje pranie v rukách alebo chemické čistenie. Bielizeň nemusíte triediť na množstvo malých dávok podľa jednotlivých farieb. Pokojne sa riaďte základnou škálou: biela, červená, svetlé a tmavé.
  • Účelne využívajte kapacitu pracieho bubnu: Ekonomickú prevádzku práčky dosiahnete iba vtedy, ak ju budete zapínať až vtedy, keď jej kapacita bubna plne využitá. Ak ju naplníte len do polovice, budete plytvať  energiou. Pokiaľ si myslíte, že tento problém vyriešite špeciálnym programom, mýlite sa – s programom na polovičnú náplň práčky totiž neušetríte 50% za energie, ale iba približne štvrtinu.
Zaujímavosti

Aká je ideálna dávka bielizne?

Aby sa bielizeň skutočne poriadne oprala, musí sa v práčke pretáčať a trieť o seba (jemnejšie materiály preto treba prať v sieťke).

Pokiaľ dáte do bubnu príliš malé množstvo, bielizeň v takom prípade nepríde toľko do vzájomného kontaktu.

Avšak, ak práčku preplníte, spôsobíte, že sa jednotlivé kúsky budú prevaľovať, ale budú sa otáčať v jednom kuse.

V oboch prípadoch je výsledkom nedostatočné vypranie, plytvanie pracími prostriedkami, namáhaniu mechanizmu práčky, no predovšetkým vyššia spotreba elektrickej energie, pretože práčku musíte zapnúť viackrát.

  • Zbytočne neperte čistú bielizeň: v niektorých domácnostiach sa aj krátko nosené oblečenie okamžite perie. Nerobte to, pretože zbytočne tak platíte vyššie účty za elektrinu, vodu i pracie prostriedky.
  • Aj práčka potrebuje starostlivosť: odstraňujte pravidelne vodný kameň. Vykurovacie telesá a ďalšie súčasti, ktoré sú zanesené vodným kameňom zvyšujú vašu spotrebu.  Používať môžete špeciálne prípravky, no často pomôže aj obyčajný  ocot. Aby ste vodný kameň dôkladne odstránili, potrebujete minimálne  4 litre octu, ktoré nalejete do bubna práčky a potom stačí, keď zapnete naprázdno program s najvyššou teplotou. Čistenie taktiež pomáha odstrániť prípadný zápach vychádzajúci z práčky.
  • Využívajte funkciu „odložený štart“: Výhodu môžete používať v prípade, že máte sadzbu s vysokou a nízkou tarifou. Pokiaľ máte s dodávateľom elektriny dohodnutú práve sadzbu s nízkou tarifou, odporúčame vám prať hlavne v dobe platnosti výhodnejšej tarify. Ak vaša práčka disponuje funkciou odloženého štartu, stačí ju iba nastaviť a nebudete musieť myslieť na včasné zapnutie práčky.
  • Používajte prášok i gél – ich účinok závisí od teploty: Pracie prášky sa využívajú zvyčajne pri vyššej teplote ako gély a sú vhodné predovšetkým na bielu bielizeň. Ak však potrebujete ochrániť farby pred vyblednutím, zvoľte radšej gél a perte maximálne na štyridsať stupňov. Pri vyšších teplotách gél už obvykle stráca svoju účinnosť. Dokonca nemá zmysel kupovať špeciálne gély na čierne oblečenie, pretože často sa svojím zložením nijak významne nelíšia od tých ostatných.
  • Vyberte správny program: aby ste ušetrili čo najviac energie, nevyberajte zbytočne dlhý program. Najviac elektriny spotrebuje práčka na ohriatie vody. Ak na ohrev vody využívate tepelné čerpadlo alebo vodu ohriatu slnečnými kolektormi, pripojte práčku na teplú vodu. V inom prípade potom zvoľte krátke a hospodárne programy, ktoré šetria najviac elektrickej energie. Bielizeň predpierajte len vtedy, keď je skutočne poriadne znečistená. Vyvarujte sa aj vyváraniu – je energeticky veľmi náročné.
  • Pozor na polohu práčky: Práčka by mala vždy stáť na rovnej a pevnej podlahe. Hlavným dôvodom je odstreďovanie, pretože pokiaľ práčka odstreďuje na nerovnej podlahe rozkmitá sa celý spotrebič. Nielen že takto práčku pomaly ničíte, znižujete aj jej životnosť, no hlavne sa tak predlžuje čas odstreďovania, čím sa zvyšuje napokon spotreba elektriny.
  • Sušička je zbytočná: Vypratú bielizeň sušte radšej na slnku, dokiaľ to dovoľuje počasie. Totiž práčka kombinovaná so sušičkou spotrebuje väčšie množstvo elektriny ako práčka samotná.
Vedeli ste, že:
Modely s otáčkami 1600 za minútu odstredia z textílií až o 10 % vody viac ako práčky s 1200 otáčkami, a ušetria tak energiu i čas potrebný na sušenie.

Bielizeň nenechajte úplne presušiť: mierna vlhkosť vám umožní ožehliť oblečenie bez funkcie naparovania, ktorá je energeticky náročná.

Náklady na elektrinu vám môžu ušetriť aj užitočné funkcie ako odložený štart, množstvová automatika, ľahké žehlenie. Zaujímavosťou je, že automatická práčka riadená senzormi a elektronickým systémom fuzzy-logic dokáže sama zhodnotiť, čo vlastne chcete vyprať.

Čo je Fuzzy Logic?
Je to moderná technológia, ktorá umožňuje pomocou senzorov zistiť, ako prebieha prací cyklus a podľa výsledkov upraviť jeho dĺžku, intenzitu plákania a celkovú spotrebu vody, energie i pracieho prostriedku. Práčka s technológiou Fuzzy Logic je veľmi jednoduchá. Stačí navoliť typ tkaniny a o všetko ďalšie sa už práčka postará sama. Podľa zmeraného množstva nečistôt vo vode a množstva vloženej bielizne, si práčka napustí potrebné množstvo vody, sama pridáva alebo uberá počet plákaní a predlžuje alebo skracuje prací proces.

Výhodou je potom nakoniec minimálna spotreba vody, pracích prostriedkov, no hlavne úspora elektrickej energie.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.