Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ušetrite stovky až tisíce eur vďaka Inšpekcii budov od SPP

Inšpekcia budov od SPP je určená najmä pre ľudí, ktorí kupujú nehnuteľnosť. Výsledkom vizuálnej obhliadky stavu budovy je detailnejší a odborný prehľad o jej technickom stave. Z odbornej správy môže potenciálny kupec napríklad zistiť, že na dome bolo zistené riziko tepelných mostov. Tým sa zvyšujú náklady na vykurovanie domu až o 30-40 % a sanácia tohto problému môže stáť približne 17 tisíc eur. „Možno si to kupec rozmyslí a nehnuteľnosť nakoniec nekúpi. Minimálne má argument na zníženie kúpnej ceny. Reálne čísla a odborné stanoviská pomôžu mnohým ušetriť stovky až tisíce eur,“ vyčísľuje reálnu hodnotu služby Inšpekcie budov od SPP Andrej Fáber, energetický poradca spoločnosti.

Inšpektori skontrolujú dom z hľadiska siedmich základných kategórií, a to: statika, izolácia proti vode, akustika, bezpečnosť, hygiena a zdravie, úniky tepla, technické zariadenie budov a kvalita povrchov. „Najvyššiu energetickú stratu predstavujú staré okná a nezateplená obálka domu. Stovky eur unikajú napríklad aj cez škáry vzniknuté rôznymi netesnosťami,“ vysvetľuje Andrej Fáber. „Práve tieto dôležité drobnosti inšpektor odhalí. On vie, čo má hľadať a kde to má hľadať,“ dodáva energetický poradca. Inšpekciu bude vykonávať odborník zmluvného partnera SPP, ktorý má skúsenosti s návrhom sanačných opatrení, rekonštrukciou a riešením tepelno-technických požiadaviek.

Záujemca si Inšpekciu budov od SPP objedná jednoducho – prostredníctvom formulára na www.spp.sk. Základná inšpekcia pre domácnosti stojí na celom území Slovenska 159 eur. Výsledkom je odborný posudok, ktorý záujemca dostane približne do 30 dní. V prípade obchodných spoločností a väčších budov sa cena aj proces inšpekcie určuje individuálne.

Pri kúpe domu alebo inej nehnuteľnosti o jej kvalitatívnych energetických vlastnostiach veľa napovie aj energetický certifikát, ktorého získanie je pre mnohých zákonnou povinnosťou. Služba Energetická certifikácia pre domácnosti od SPP umožní  záujemcom na celom Slovensku za jednotnú cenu 159 eur získať energetický certifikát pre rodinné domy s rozlohou do 500 m2. Energetickú certifikáciu od SPP si však môžu objednať aj  podnikatelia a ďalší záujemcovia. Cena pre týchto klientov bude stanovená po vzájomnej dohode medzi objednávateľom služby a zmluvným partnerom SPP. Stačí si službu objednať na webovej stránke www.spp.sk.

Zdroj: SPP, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.