Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júla 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

USA získali viac energie z obnoviteľných zdrojov než z jadra

Rast OZE poháňal výkon nových veterných turbín a solárnych fariem a rovnako vyššie dodávky energie z vodných elektrární, čo boli dôsledkom silného zimného sneženia a dažďov v západných štátoch USA, napísala agentúra AP.

V posledných desaťročiach sa naopak kvôli rastúcim nákladom a odporu verejnosti spomalila výstavba nových jadrových reaktorov. Takmer všetky dnes prevádzkované jadrové elektrárne zahájili činnosť medzi rokmi 1970 a 1990 a niektoré staršie americké reaktory sa začínajú vyraďovať z prevádzky.

Odborníci sa napriek tomu domnievajú, že v súčte za celý rok jadro znovu predstihne výrobu z obnoviteľných zdrojov. Príčinou sú sezónne vplyvy ako menej vody v priehradách počas suchších mesiacov. Jadrové elektrárne tiež prechádzajú v jarných a jesenných mesiacoch údržbou, pretože vtedy je dopyt po elektrine v USA nižší než v lete a v zime.

Navzdory rastu OZE získavajú USA stále takmer dve tretiny elektriny zo spaľovania fosílnych palív, predovšetkým zo zemného plynu a uhlia. Jadrová energia a obnoviteľné zdroje sa na celkovej produkcii podieľajú každá menej než 20 percentami.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.