Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA zažívajú ropný boom, v ťažbe môžu predbehnúť Saudskú Arábiu

Ešte pred dvoma rokmi Spojené štáty dovážali dve tretiny svojej spotreby ropy. V súčasnosti je to však  menej ako polovica. V roku 2017 by potom podľa investičnej banky Goldman Sachs malo USA ťažiť najviac ropy na svete.

Za rozmachom sú nové technológie v ťažobnom priemysle, vďaka ktorým je možná ťažba aj tam, kde to pred niekoľkými rokmi bolo veľmi ekonomicky nákladné. Využíva sa takzvané frakovanie, kedy sa stlačenou kvapalinou vytvárajú nové pukliny v bridlicových horninách, čo umožňuje zvýšiť možnosti ťažby, a tiež technológie horizontálnych vrtov.

„Vedeli sme, že sa v týchto miestach nachádza ropa, ale doteraz nebola k dispozícii taká technológia, ktorá by ju dokázala vyťažiť,“ podotkol Ward Koeser, starosta Willistonu v Severnej Dakote. Mesto je jedným z centier súčasného amerického ropného boomu. Ďalšími sú miesta v Texase, Louisiane a Colorade.

Nárast ťažby vo Willistone i ďalších mestách by pritom za niekoľko rokov mohol mať globálne dôsledky. Spojené štáty a Kanada by sa spolu s Južnou Amerikou mohli stať významným centrom svetových dodávok energie, a nahradili by tak Stredný východ a Rusko.

Amy Myersová Jaffeová z Rice univerzity v Houstone upozornila, že v Spojených štátoch môžu byť k dispozícii 2 bilióny barelov ropy, v Južnej Amerike také isté množstvo a v Kanade 2,4 bilióna. Na Strednom východe a v severnej Afrike je to pritom iba 1,2 bilióna barelov ropy.

Už teraz podľa Jaffeovej dochádza k nárastu ťažby plynu v Spojených štátoch. Európa si môže kupovať skvapalnený plyn, ktorý už USA nepotrebujú a znižuje tak vraj svoju závislosť od Rusku. „Rusko bude v roku 2030 uspokojovať len 10 % dopytu po plyne. To by mohlo znamenať oslabenie ich postavenia,“ uviedla vedkyňa.

Prudký rast ťažby ale nie je bez rizík. Podľa niektorých názorov nové technológie predstavujú hrozbu pre životné prostredie, pretože ohrozujú napr. podzemné vody. „Nebezpečenstvo je v tom, že budujeme moc vrtov,“ uviedol odborník na energetické a minerálne zdroje z Texaskej univerzity Charles Groat. „Rastie tak možnosť, že pri ťažbe nastanú problémy ekologického alebo technického charakteru. A to ešte neberieme do úvahy otázku skleníkových plynov a oxidu uhličitého pri prehlbovaní našej závislosti na uhľovodíkoch,“ dodal.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.