Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

USA v roku 2014 predbehnú Rusko a stanú sa najväčším producentom ropy

Agentúra svoju prognózu zverejnila len deň po tom, ako americké úrady oznámili, že ťažba ropy v krajine výrazne vzrástla. To umožnilo Spojeným štátom znížiť dovoz komodity tak drasticky, že prestali byť jej najväčším svetovým importérom a prenechali prvenstvo Číne.

A podľa IEA sú Spojené štáty na najlepšej ceste stať sa na budúci rok najväčším svetovým producentom skvapalneného plynu spomedzi štátov, ktoré nie sú členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Nárast ťažby ropy v USA umožní štátom mimo OPEC, aby v roku 2014 zvýšili svoju produkciu v priemere o 1,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne, pričom najprudší nárast očakáva IEA v 2. kvartáli 2014, a to o 1,9 milióna barelov denne. To bude najväčšie medziročné zvýšenie ťažby od 70. rokov minulého storočia.

Tento mohutný rast nahradí výpadky produkcie v štátoch OPEC a pomôže zabrzdiť zdražovanie ropy.

Produkcia ropy v štátoch OPEC už klesla pod hranicu 30 miliónov barelov/deň, prvýkrát po dvoch rokoch. Dôvodom je prudké zníženie ťažby v Líbyi a v Iraku, ktoré nenahradil ani jej rast v Saudskej Arábii.

IEA zredukovala odhad dopytu po rope z krajín OPEC v budúcom roku v priemere o 100.000 barelov denne na 29 miliónov barelov/deň.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.