Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
10. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

USA: V jadrových elektrárňach v tomto roku zlyhali už štyri dieselgenerátory

Dieselové generátory majú najdôležitejšiu úlohu v prípade, keď je nutné ochladzovať reaktory. Pokiaľ by došlo k prehriatiu rádioaktívneho paliva, v najhoršom prípade by sa z neho mohla uvoľňovať rádioaktivita. To isté sa stalo aj v marci v jadrovej elektrárni Fukušima, kde po ničivom zemetrasení a prílivovej vlne cunami vypadli z prevádzky všetky záložné zdroje pre chladiace systémy.

V Alabame zlyhali v apríli tri generátory, potom čo sa v okolí jadrovej elektrárne Browns Ferry prehnalo tornádo a pretrhlo elektrické vedenie. Dva generátory vtedy vypadli z prevádzky pre mechanickú chybu, jeden bol nedostupný vďaka plánovanej údržbe. Štvrtý generátor nakoniec zlyhal v elektrárni North Anna vo Virginii, ktorú v auguste zasiahlo zemetrasenie.

Zo záznamov komisie vyplýva, že od roku 1997 generátory nefungovali iba minimálne v desiatich ďalších prípadoch, keď to bolo potrebné. Príčina bola pritom vo väčšine rovnaká, buď mali mechanickú poruchu alebo boli mimo prevádzky pre plánovanú údržbu.

„Myslím, že nejde o alarmujúcu situáciu,“ uvádza profesor Massachusettského technického inštitútu Michael Golay, ktorý sa zaoberá štúdiom rizika v jadrových elektrárňach. „Pokiaľ by však mal podobný trend pokračovať, je jasné, že takého situácie treba riešiť,“ upozornil. Inšpekcia zatiaľ uskutočňuje iba dôkladnejšie kontroly, kde sa problémy zlyhania vyskytli.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.