Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
\N
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
\N
31. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

USA uvalili clo na dovoz čínskych stožiarov pre veterné elektrárne

Ministerstvo oznámilo, že podľa jeho zistení dostávajú čínski výrobcovia stožiarov vládne subvencie. Tie sa podľa výpočtu úradu pohybujú medzi 13,74 – 26 % nákladov ich produkcie. V tomto rozpätí tiež USA stanovili predbežné clá na produkty od jednotlivých výrobcov.

Do USA sa vlani doviezli stožiare veterných elektrární z Číny v hodnote asi 222 miliónov dolárov.

Spojené štáty uvalili antidumpingové clá od 31 do 250 % aj na dovoz solárnych panelov z Číny. Dôvodom je vraj fakt, že výrobcovia ich predávali na americkom trhu pod trhovou cenou. Už v marci ministerstvo obchodu stanovilo na dovoz čínskych solárnych zariadení clá za ich štátnu pomoc, tá bola ale mierna.

Čína minulý týždeň podala na USA pre vyrovnávacie a antidumpingové clá, ktoré Washington v poslednej dobe uvalil na dovoz viac ako dvoch desiatok čínskych produktov, sťažnosť k Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Týka sa ciel na 22 výrobkov, pri ktorých je celkový ročný objem vývozu do USA asi 7,3 miliardy dolárov a sú medzi nimi aj solárne panely a stožiare veterných elektrární. Čína obvinila USA zo zneužívania antidumpingových opatrení na ochranu amerických výrobcov pred konkurenciou.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.