Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA údajne hrozí nedostatok lodí pre vývoz LNG

Energetické firmy v súčasnosti budujú niekoľko veľkých terminálov pre skvapalnený zemný plyn na americkom pobreží Mexického zálivu. Ide napríklad o terminál Sabine Pass, ktorý by sa ale mal sprevádzkovať ešte v tomto roku.

„V Louisiane sa teraz buduje jeden z najväčších LNG terminálov na svete,” zmienil Zukunft ďalší veľký terminál s názvom Cameron LNG.  „V budúcich troch a štyroch rokoch nebude na svete dosť plynových tankerov, ktoré tento rast dokážu pokryť,” dodal.

Terminál Cameron LNG by sa mal dokončiť v roku 2018. V tomto roku v zime získal od amerického ministerstva energetiky povolenie k vývozu až 12 miliónov ton kvapalného plynu ročne.

„Sedíme tu na 20 % svetového LNG, takže otázka je, ako dostaneme túto komoditu na trh,” uviedol Zukunft. Situáciu by údajne mohlo pomôcť rozšírenie Panamského prieplavu. Termín dokončenia je reálny na budúci rok.

Newyorské Stredisko pre globálnu energetickú politiku pri Columbijskej univerzite vo svojej analýze vlani uviedlo, že vývoz LNG z USA by mal začať v roku 2016. Podľa analýzy by jeho celkový objem mohol prekročiť objem ruského vývozu do EÚ. Väčšina síce pôjde do Ázie, kde sú ceny vyššie než inde, zvýšené dodávky ale budú svetové ceny plynu tlačiť dolu, uviedla štúdia.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.