Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
frakovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Frakovanie. Foto: SITA/AP Photo/Andrzej.J. Gojek
10. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA: Štát Vermont zakáže ťažby ropy a plynu hydraulickým štiepením

Viacmenej ide len o symbolické gesto, pretože Vermont na severovýchode USA prakticky nemá žiadne zásoby plynu alebo ropy. Frakovanie umožnilo v posledných rokoch prístup k potenciálne veľkým a dosiaľ neprístupným zásobám plynu a ropy. Podľa ekológov by metóda, pri ktorej sa vháňa miliónov litrov vody s chemikáliami do horniny, mohla kontaminovať spodnú vodu a spôsobiť zemetrasenie.

„Guvernér Shumlin podporuje zákaz frakovania,“ povedala hovorkyňa demokratického guvernéra Sue Allenová. „Zákaz schválilo minulý týždeň vermontské zákonodarne zhromaždenie a guvernér čaká, kedy bude dokument k dispozícii.“

Vermontský zákaz je ďalší zo snáh amerických štátov o regulovanie alebo obmedzenia frakovania. Za vlády predchádzajúceho prezidenta Georgea Busha bola táto metóda vyňatá z regulácie vyplývajúcej z federálneho zákona o čistote vody.

K zákazu sa pridali aj ďalšie štáty

New York a Maryland vydali moratórium na frakovanie, kým sa nedokončí analýza vplyvov na životné prostredie. V roku 2010 sa Wyoming stal prvým štátom, ktorý požaduje od energetických spoločností, aby zverejnili chemikálie používané pri hydraulickom štiepení. K tejto požiadavke sa neskôr pripojili Texas a Michigan.

Republikánsky guvernér Johhn Kasich požaduje obmedzenie množstva vody používanej pri frakovaní. Jeho návrh nasledoval po sérii zemetrasení pri meste Youngstown, ktoré spája s neďalekým vrtom hlbokým cez 3,1 kilometra.

Naopak republikánmi ovládané zákonodarné zhromaždenie v Pensylvánii schválilo zákon, ktorý znemožňuje miestnym radniciam zakázať frakovanie v mestách.

V Európe Francúzsko, Bulharsko a ČR zastavili prieskum, zatiaľ čo Poľsko, ktoré má potenciálne ohromné ​​zásoby plynu, v prieskume pokračuje.

Rozhodnutie ocenili ekológovia

Proti rozhodnutiu vo Vermonte protestovali lobisti presadzujúci frakovanie. „Rozhodnutie je nezodpovedným krokom, ktorý prehliada tri veľké potreby: pracovné miesta, vládne príjmy a energetickú bezpečnosť,“ uviedol Rolf Hansen z organizácie American Petroleum Institute.

Ekologické skupiny naopak rozhodnutie ocenili s tým, že dôrazné zákony jednotlivých štátov sú dôležité vzhľadom na to, že federálna agentúra pre životné prostredie (EPA) nemá nad frakovaním prakticky žiadny dohľad. „Vermontský postup má zmysel vzhľadom na veľké riziká pri hydraulickom štiepení a zatiaľ neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o tom, či je tento proces bezpečný,“ povedal Dusty Horwitt z organizácie Environmental Working Group.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.